Wszystkie aktualności

Najczęstsze usterki regałów magazynowych

Działalność magazynowa wiąże się z ryzykiem uszkodzenia konstrukcji regałowych, dlatego zagadnienie bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Należy wziąć pod uwagę wszystkie niebezpieczne sytuacje i znaleźć rozwiązania, dzięki którym można im zapobiec.

Identyfikując problemy, jakie możesz napotkać na swojej drodze w trakcie działalności magazynowej, wielu sytuacjom możesz zapobiec. Co zrobić, aby zabezpieczyć regały magazynowe, a wydajność magazynu utrzymać na najwyższym poziomie? Sprawdź!

Dlaczego regały ulegają usterkom?

Właściciele magazynów muszą zadbać o bezpieczeństwo w magazynie dla pracowników, jak i składowanych towarów, przestrzegając zasad BHP. Do najczęstszych wypadków dochodzi w wyniku nieprawidłowej eksploatacji regałów magazynowych bądź korzystania z wadliwych konstrukcji. Bagatelizując przepisy łatwo można doprowadzić do tragedii, a jedną z najczęstszych sytuacji jest brak rozmieszczenia tabliczek znamionowych informujących o substancjach niebezpiecznych i innych specyficznych towarach składowanych na półkach.

Dużym problemem jest także ignorowanie maksymalnego dopuszczalnego obciążenia półek regałowych, co może doprowadzić do zawalenia całej konstrukcji. Ważne jest, aby przy każdym regale znajdowała się tabliczka z informacją o dopuszczalnych obciążeniach. Jeżeli półki pod wpływem ciężaru zaczną się wyginać, automatycznie dojdzie do odchylenia belek nośnych od pionu. Cała konstrukcja staje się wtedy niestabilna, co jest sytuacją bardzo niebezpieczną.

W związku z tym, że na hali magazynowej odbywa się również ruch urządzeń transportu bliskiego, regały magazynowe są narażone na uszkodzenia przez wózki widłowe prowadzone w nieostrożny lub nieprawidłowy sposób. Podczas uderzenia niektóre elementy mogą się niebezpiecznie ugiąć, co ma wpływ na stabilność całej konstrukcji. Kontrola jakości regałów magazynowych przeprowadzana w ramach przeglądów codziennych, cotygodniowych lub okresowych na pewno wykryje tego typu usterkę. Warto wspomnieć, że nawet niewielka prędkość wózka widłowego może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, słupy regałów magazynowych zabezpiecza się odbojnikami wykonywanymi ze stali, tworzywa sztucznego lub drewna. Pochłaniają i rozprowadzają siłę uderzenia, co gwarantuje brak negatywnych konsekwencji dla regałów magazynowych.

Normy bezpieczeństwa dla regałów magazynowych, których warto przestrzegać

Oprócz przestrzegania przepisów, bardzo ważna jest właściwa optymalizacja przestrzeni magazynowej. Dbając o przygotowanie dopasowanego do potrzeb układu regałów magazynowych, wytyczając bezpieczną szerokość dróg transportowych i ciągów komunikacyjnych można uniknąć wielu uszkodzeń konstrukcji. Oczywiście tak czy tak warto zastosować wspomniane wcześniej odbojniki regałów magazynowych, które możesz znaleźć w naszej ofercie. Konstrukcje zyskają w ten sposób dodatkowe zabezpieczenie.

Niezbędne są szkolenia dla pracowników. Podnosząc ich poziom świadomości i zwiększając doświadczenie, będą w stanie zadbać we właściwy sposób o regały magazynowe, a warunki atmosferyczne nie będą miały na nie negatywnego wpływu.

Istnieje również wiele dodatkowych systemów zwiększających poziom bezpieczeństwa w magazynie. M.in. system WMS umożliwia zdalne zarządzanie całym magazynem i pozwala na kompleksową kontrolę wszystkich procesów logistycznych. Można z łatwością rozdzielić towary na półki, bez przekraczania dopuszczalnych obciążeń. Poruszając temat „regały magazynowe a ergonomia pracy” i stosując to innowacyjne rozwiązanie, można zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Najczęstsze usterki regałów magazynowych – podsumowanie

Podejmując wymagane środki bezpieczeństwa w magazynie możesz ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu awarii i uszkodzeń regałów magazynowych. Pod uwagę należy wziąć kwestie dotyczące bezpieczeństwa składowania ładunków, nieprzekraczania dopuszczalnego obciążenia czy prawidłowego manewrowania wózkami widłowymi. Sprawdzając wymagania techniczne dla regałów magazynowych, wykonując regularne przeglądy techniczne można zatroszczyć się w najlepszy sposób o regały półkowe, a organizacja pracy w magazynie będzie wtedy nieprzerywana przez niepotrzebne awarie.

Najczęstsze Usterki Regałów Magazynowych - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź