Naprawa i serwis regałów magazynowych – o czym musisz pamiętać?
Regały magazynowe po pewnym czasie użytkowania mogą ulec uszkodzeniu. Odpowiednie ich zabezpieczenie, jak i regularne serwisowanie wydłuża ich trwałość, ale niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Uszkodzony regał stanowi realne zagrożenie dla pracowników, dlatego czym prędzej należy przystąpić do naprawy.
Kompleksowy plan zarządzania regałami magazynowymi – regularne przeglądy serwisowe
Istotne jest, aby wykonywać okresowe przeglądy regałów magazynowych. Muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowanych pracowników, przy użyciu niezbędnych narzędzi. Potrzebne są m.in.:
• poziomica laserowa,
• dalmierz laserowy,
• szczelinomierz.
Na właścicielach magazynów spoczywa obowiązek systematycznej kontroli stanu regałów magazynowych. Jest to wymagane przez rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 (dz. U. Nr 191, poz. 1596 oraz z 2003r. Nr 178 poz. 1745) oraz znowelizowaną normą europejską PN-EN 15 635. Każdego roku należy przeprowadzić ekspercki przegląd serwisowy, który będzie w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Kończy się on sporządzeniem raportu potwierdzającego stan techniczny regałów. Jeżeli występują jakiekolwiek uszkodzenia, muszą zostać właściwie sklasyfikowane, a właściciel zobowiązany jest do niezwłocznej naprawy.
Podczas przeglądu eksperckiego uwagę zwraca się przede wszystkim na uszkodzenia konstrukcji regałów, w szczególności uszkodzenia słupów i belek, wypionowanie rzędów regału, stopy, połączenie belek do słupów, połączenia śrubowe, stan posadzki w magazynie, a także na wiele innych kwestii związanych z zasadami BHP.
Uszkodzenia, którą mogą zostać wykryte podczas przeglądu eksperckiego dzieli się na trzy strefy:
• zielona – wymagany jest nadzór, ze względu na niewielkie uszkodzenia, ale regały magazynowe nadal nadają się do eksploatacji. Jednak przy kolejnym przeglądzie ekspert zwróci uwagę na nie i sprawdzi, czy zostały naprawione,
• żółta – uszkodzenia wymagają natychmiastowej naprawy. Stanowią realne zagrożenie dla pracowników,
• czerwona – regały posiadają bardzo poważne uszkodzenia, które natychmiast należy naprawić. Uszkodzone obszary należy wydzielić, oznaczyć i odciążyć. Prace naprawcze trzeba przeprowadzić w trybie pilnym.
Jak naprawić regały magazynowe?
Uszkodzone elementy w regale można wymienić. W wielu przypadkach podlegają one również naprawie. W przypadku naprawy słupa regału możesz skorzystać z metody ROS. Technik ocenia jego stan. Poprzez kontrolowane ciśnienie hydrauliczne następuje proces prostowania słupa, który odbywa się trójwymiarowo. Dzięki temu można odzyskać prawidłowe właściwości konstrukcyjne.
Zaprezentowana metoda ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie możesz jej zastosować, jeżeli doszło do pęknięcia metalu. Konieczna jest wtedy wymiana słupa na nowy.
Istotne jest, aby w przypadku chęci naprawy regałów magazynowych skorzystać z porad ekspertów. Dzięki temu wybierzesz najbardziej opłacalne rozwiązanie, dzięki któremu magazyn będzie mógł działać bez szwanku.