Wszystkie aktualności

Oględziny regałów magazynowych – na jakie kwestie należy zwrócić uwagę?

Przeglądy regałów są bardzo ważne w każdym magazynie. Umożliwiają podwyższenie poziomu bezpieczeństwa i ograniczają ryzyko wystąpienia przykrych w skutkach wypadków. Prawidłowo wykonywane bieżące przeglądy ograniczają także koszty napraw, ponieważ ewentualne nieprawidłowości udaje się wykryć na wczesnym etapie.

Szkolenia dla pracowników magazynu

Jako właściciel magazynu musisz wytypować pracowników, którzy będą przeprowadzali regularne przeglądy regałów oraz pozostałego wyposażenia. Warto wysłać ich na profesjonalne szkolenie. Istotny jest także kontakt z producentem, który podpowie, które elementy eksploatacyjne zasługują na największą uwagę. Pracownicy powinni także pilnować zasad bezpiecznej i prawidłowej obsługi regałów magazynowych i instruować cały personel we właściwym postepowaniu.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzeń regałów magazynowych?

Szansa wystąpienia uszkodzeń poprzez uderzenie czy też innych usterek regałów magazynowych jest w każdym magazynie. Grunt to zminimalizować ryzyko wystąpienia kolizji do minimum. Odpowiednio przeszkoleni operatorzy wózków widłowych wiedzą jak nimi manewrować, aby bezkolizyjnie poruszać się w wąskich korytarzach między regałami.

Podstawą funkcjonowania każdego nowoczesnego, profesjonalnego magazynu są szkolenia. Niezbędne jest zadbanie o kwalifikacje wszystkich pracowników, każdego szczebla, a to wpłynie bardzo pozytywnie na bezpieczeństwo w magazynie.

Oględziny regałów magazynowych – jakimi zasadami należy się kierować?

Podstawą jest systematyczność. Oględziny regałów magazynowych należy wykonywać w równych odstępach czasu. Należy instalację sprawdzać w pełnym zakresie, bez pomijania ważnych aspektów. Konieczne jest także prawidłowe klasyfikowanie wykrytych nieprawidłowości i ich zgłaszanie praktycznie natychmiast do naprawy.

Osoba wytypowana do wykonywania wewnętrznych przeglądów regałów magazynowych powinna wystrzegać się kilku podstawowych błędów:

  • bagatelizowania uszkodzenia regałów magazynowych, jeżeli usterka jest minimalna. Od tego zwykle rozpoczynają się problemy w najlepiej funkcjonującym magazynie. Każdy uszkodzony element kwalifikuje się do wymiany lub naprawy, w zależności od stopnia zniszczenia;
  • brak zwracania uwagi na gospodarkę paletową. Personel ma obowiązek usunąć z magazynu uszkodzone lub nie posiadające certyfikatu palety;
  • niezgłaszanie braku zawleczek przy regałach magazynowych. Istotne jest, aby przy wykonywaniu wewnętrznych przeglądów uzupełniać wszelkie braki w zabezpieczeniach instalacji.

Kompleksowe szkolenia pracowników magazynu są niezbędne

Jeżeli chcesz prowadzić profesjonalny magazyn, istotne jest przeszkolenie wybranych pracowników w zakresie wykonywania prawidłowych oględzin regałów magazynowych. Ze względu na specyfikę tych obowiązków, konieczne jest ciągle aktualizowanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji. Wytypowani pracownicy powinni przekazywać wiedzę pozostałym w kwestii dbania o bezpieczeństwo w przestrzeniach magazynowych.

Oględziny Regałów Magazynowych – Na Jakie Kwestie Należy Zwrócić Uwagę? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź