Wszystkie aktualności

Regał rolkowy – czym jest, jak działa i gdzie się go stosuje?

Regały rolkowe zaliczane są do grona systemów wjezdnych. Łączą zalety konstrukcji wjezdnych, push-back oraz Pallet Shuttle. Zasada ich działania jest bardzo prosta.

Regał rolkowy – definicja

Regały rolkowe, inaczej regały przepływowe lub regały grawitacyjne, umożliwiają przepływ jednostek pod wpływem pochylenia bieżni rolkowych. Nie są wzbogacone o żaden dodatkowy napęd elektryczny. Można wykorzystać je w magazynie samodzielnie lub jako uzupełnienie do regałów paletowych lub antresoli.

Regały rolkowe – zasada działania

Każdy poziom składowania regału rolkowego jest wyposażony w lekko nachylone rolki. Palety należy układać z jednej strony regału, a następnie siłą grawitacji są one przenoszone na drugi koniec, gdzie są gotowe do wyładunku. Ogranicza to konieczność poruszania się wózków widłowych wewnątrz korytarzy, a to z kolei wpływa na mniejszą awaryjność konstrukcji.

W regałach rolkowych działa zasada FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Zapewnia skuteczną i szybką rotację towarów. Można zastosować także zasadę LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło), gdy konstrukcja rolkowa przybiera formę regałów push-back. W tym przypadku strefy załadunku i rozładunku muszą znajdować się po jednej stronie.

Gdzie znajdują zastosowanie regały magazynowe rolkowe?

Regały rolkowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie składowane są towary o krótkim terminie ważności, wymagające dużej rotacji. Można zastosować je w magazynach, w których potrzeby konsumentów są bardzo duże, a ciągłe wydawanie i przyjmowanie towarów to standard.

Konstrukcje rolkowe można wykorzystać w branży farmaceutycznej, chemicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, a także w obiektach dystrybucyjnych.

Jakie zalety mają regały rolkowe?

Oszczędność miejsca

Regały przepływowe, jakimi są konstrukcje rolkowe, pozwalają na optymalne wykorzystanie stref magazynowych. Gospodarowanie odbywa się w sposób efektywny. Eliminacja ścieżek niezbędnych przy obsłudze tradycyjnych regałów paletowych pozwala na oszczędności rzędu 50%. Na takim obszarze można jednocześnie składować znacznie więcej palet.

Jedna droga załadunku i wyładunku palet

Takie rozwiązanie umożliwia zmniejszenie trasy wykonywanej przez operatora wózka widłowego o 40%. Praca jest dzięki temu wydajna i zajmuje znacznie mniej czasu.

Bezpieczeństwo

Wózki widłowe nie mają potrzeby wjeżdżania w korytarze międzyregałowe, co ogranicza ryzyko nieszczęśliwych wypadków czy uszkodzenia konstrukcji.

Wady regałów rolkowych

Konieczność wysokiego składowania

Najefektywniej regały rolkowe działają, gdy konstrukcja uwzględnia ich maksymalną wysokość. Przekłada się to automatycznie na głębokość, co daje możliwość składowania większej ilości palet. Takie rozwiązanie nie ma jednak zastosowania we wszystkich obiektach.

Spore koszty początkowe

Patrząc na inwestycję początkową, jaką należy poczynić, można dojść do wniosku, że trzeba wydać znacznie więcej niż w przypadku zastosowania systemów akumulacyjnych.

Regał rolkowy – podsumowanie

Konstrukcje rolkowe umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej, ale trzeba pamiętać o wysokich kosztach początkowych, jakie wiążą się z zakupem tego rozwiązania. Można jednak liczyć z ich strony na funkcjonalność oraz bezpieczną obsługę, a także zastosowanie dla wielu branż oferujących przede wszystkim produkty o krótkim terminie ważności. 

Regał Rolkowy – Czym Jest, Jak Działa I Gdzie Się Go Stosuje? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź