Regały automatyczne i ich rola w magazynie zautomatyzowany
Obecnie, gdy niezbędne jest przyspieszanie wszystkich procesów logistycznych, automatyczne regały paletowe są najskuteczniejszymi rozwiązaniami w nowoczesnych obiektach magazynowych. Pozwalają na wyprzedzenie konkurencji oraz redukcję kosztów utrzymania magazynu.
Regały automatyczne – definicja
Regał automatyczny to regał wzbogacony o urządzenia mechaniczne oraz cyfrowe, które pomagają zrealizować operacje przyjęcia, składowania, kompletowania oraz wydawania towarów.
Po co stworzyć magazyn zautomatyzowany?
Wysoka wydajność, szybkie dostawy oraz minimalizowanie czasu potrzebnego na kompletowanie zamówień to jedynie nieliczne zalety magazynów automatycznych. Dostępne konstrukcje umożliwiają składowanie wielu typów towarów, a w pełni zautomatyzowany magazyn realizuje zaawansowane cele strategiczne.
Systemy składowania w magazynach automatycznych
Rozwiązań magazynowych, które można wprowadzić do automatycznie działającego obiektu, jest naprawdę sporo, dlatego inwestor ma w czym wybierać.
Regały z bezpośrednim dostępem do ładunków
Magazyny zautomatyzowane można wzbogacić o regały paletowe z pojedynczą oraz podwójną głębokością uzupełnione o układnice paletowe trójstronne. Jest możliwość zastosowania tego rozwiązania w niemal każdym magazynie. Inwestycja wyróżnia się szybkim zawrotem, z uwagi na jej wszechstronność i bardzo duże ułatwienie pracy.
Jeżeli magazyn powstaje od postaw, stosuje się zamiast układnic trójstronnych, standardowe układnice paletowe. Bardzo dobrze sprawdzają się w wysokich obiektach, mogą pracować na wysokości nawet 45 m. Pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Masz tym samym do dyspozycji automatyczne regały wysokiego składowania.
Systemy składowania akumulacyjnego
Bloki regałów pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i uzyskanie pożądanej pojemności. Niestety, ale do części ładunków nie ma bezpośredniego dostępu. Należy zastosować regały przepływowe oraz systemy Pallet Shuttle, aby stworzyć magazyny zautomatyzowane.
Pierwsze z zaproponowanych rozwiązań należy wzbogacić o układnice do pobierania, odkładania i transportu ładunków. W drugim przypadku samojezdny wózek może być zarządzany przez układnice lub wózek wahadłowy.
Akumulacyjna metoda składowania umożliwia na efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, a także szybkie tempo przepływu ładunków. Można skorzystać z tego rozwiązania przy obsłudze dużej ilości zróżnicowanego asortymentu.
Regały automatyczne – zalety i wady
Zastosowanie regałów automatycznych w magazynie niesie ze sobą zarówno korzyści jak i wady.
Zalety regałów automatycznych:
- większa wydajność – urządzenia przeładunkowe mogą pracować całą dobę, co umożliwia stały przepływ i wydawanie towarów,
- większe bezpieczeństwo – istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia towarów, a także wystąpienia wypadku z operatorem w roli głównej. Również mniejszy ruch wózków widłowych minimalizuje ryzyko kolizji,
- prosta kontrola stanu magazynowego – zapasy można kontrolować w czasie rzeczywistym, dzięki informatycznemu systemowi zarządzania,
- niższe koszty – automatyzacja zmniejsza zatrudnienie, pracowników można oddelegować do innych zadań. Występuje także mniejsze zużycie urządzeń przeładunkowych,
- maksymalne wykorzystanie przestrzeni – automatyzacja procesów sprawia, że magazyn jest w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb. Na niewielkiej przestrzeni można zaplanować dużą pojemność do składowania towarów.
Wady regałów automatycznych:
- wysoki koszt inwestycji – tworząc magazyn automatyczny, trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami. Nie mniej koszty po pewnym czasie zwrócą się, ze względu na dużą wydajność obiektu i niższe zobowiązania eksploatacyjne,
- konieczność współpracy z programistami – logistyka w magazynie automatycznym jest skomplikowana, każdy regał automatyczny należy zaprogramować. Do tego potrzeba prawdziwych specjalistów.
Regały automatyczne – podsumowanie
W obliczu dynamicznych zmian, jakie przechodzi sektor magazynowy, stawiając na automatyczny magazyn wysokiego składowania, można liczyć na: wysoką ergonomię pracy, zwiększoną wydajność, jak i ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.