Wszystkie aktualności

Regularna inwentaryzacja w magazynie  – zasady, zalety, wyzwania

Stała inwentaryzacja magazynu gwarantuje bieżące monitorowanie poziomu zapasów, zapewnia dostawy bez opóźnień, a to z kolei prowadzi do osiągnięcia wysokiego zadowolenia klientów. Optymalizacja logistyki zawsze powinna uwzględniać wdrożenie regularnej inwentaryzacji.

Dlaczego inwentaryzacja w magazynie jest tak istotna?

Ustalenie stanu zapasów w czasie rzeczywistym umożliwia sprawne zarządzanie magazynem i niedopuszczanie do jakichkolwiek opóźnień w dostawach czy realizacjach zamówień.

Jest możliwość zdecydowania się na konwencjonalną inwentaryzację ręczną, dzięki której zbierane są informacje o zapasach towarów, rodzajach artykułów, a także brakach mogących wystąpić w konkretnych dniach. Znacznie skuteczniejsza jest automatyczna inwentaryzacja odbywająca się w sposób ciągły. Umożliwia rejestrowanie i wyszukiwanie informacji o zapasach, sprawdzanie dostępności i składanie automatycznych zamówień u dostawców, gdy liczba towarów nie będzie wystarczająca do realizacji zamówień w sposób ciągły.

Zalety inwentaryzacji ciągłej w magazynie

  • Regularny dostęp do informacji o poziomie zapasów, co prowadzi do minimalizacji braków w magazynie.
  • Możliwość realizacji wszystkich zamówień na czas, co przekłada się na wysoki poziom zadowolenia klientów. Jest duża szansa, że ponownie zdecydują się na zakup.
  • Mając dostęp do danych w czasie rzeczywistym, można opracowywać i wdrażań lepsze rozwiązania logistyczne, a także optymalizować trasy w ramach przechowywania towarów.
  • Monitorowanie poziomu zapasów zapewnia lepszy wgląd w stan zapasów i towarów.
  • Dostęp do danych na temat szybkości rotacji określonych grup towarów. Pozwala to na ich prawidłowe rozmieszczenie, w celu osiągnięcia w krótszego czasu realizacji zamówień najchętniej kupowanego asortymentu.
  • Inwentaryzacja dostarcza informacji na temat strategii zaopatrzenia dla poszczególnych grup towarów.
  • Inwentaryzacja ciągła gwarantuje optymalizację wszystkich procesów zachodzących w magazynie i przekłada się na redukcję kosztów.

Zasady wdrożenia inwentaryzacji ciągłej w magazynie

Inwentaryzację ciągłą w magazynie można wprowadzić dzięki systemowi zarządzania magazynem WMS. Istotne jest, aby zostały do niego wprowadzone wszystkie istotne dane dotyczące funkcjonowania obiektu.

System WMS jest obsługiwany przez pracowników za pomocą terminali radiowych lub komputerów stacjonarnych. Zadaniem pracownika jest rejestrowanie i pobieranie towarów za pomocą kodów kreskowych, QR lub znaczników RIFD odczytywanych przy użyciu skanerów.

Inwentaryzacja ciągła pozwala na skuteczne wdrożenie przyjętej strategii magazynowej i określenie potrzeb, jeżeli chodzi o zapasy, w czasie rzeczywistym. Przydaje się nawet przy kompletacji zamówień. Nowoczesny system minimalizuje braki magazynowe.

Stała inwentaryzacja magazynu w czasie rzeczywistym

Zaopatrzenie jest jednym z głównych aspektów działalności dobrze funkcjonującego magazynu. Wdrażając nowoczesne technologie inwentaryzacyjne, można zapanować nad wszystkimi towarami, na bieżąco uzupełniać braki i dbać o realizację zamówień bez opóźnień. Tego oczekują klienci.

Regularna Inwentaryzacja W Magazynie – Zasady, Zalety, Wyzwania - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź