Wszystkie aktualności

RFID w magazynie – jak działa i na co pozwala?

Technologia RFID znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia m.in. w magazynach, produkcji, logistyce. Ułatwia prowadzenie handlu i zapewnia bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak może wpłynąć na zarządzanie Twoim magazynem.

Technologia RFID – definicja, podstawowe informacje

RFID to skrót od angielskiego wyrażenia Radio-Frequency Identification. Oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych. Technologia umożliwia odczyt i przesył danych oraz elektroniczne zasilanie chipów. W zależności od rodzaju, działania te mogą odbywać się z odległości kilkudziesięciu centymetrów lub nawet kilkunastu metrów.

Budowa RFID jest na tyle zaawansowana, że jednocześnie można odczytać wiele tagów, które znajdują się w zasięgu czytnika lub anteny systemu. Standardami obsługiwanymi przez tę technologię są:

  • LF – niskie częstotliwości – zakres od 30 do 300 Hz, do znakowania zwierząt. Odczyt tagów z 10 m,
  • HF – wysokie częstotliwości – zakres od 3 do 30 MHz. Najczęściej wykorzystywana jest wartość 13,56 Hz. Odczyt danych z odległości 15 m;
  • UHF – ultra wysoka częstotliwość – zakres od 300 MHz do 3 GHz. Odczyt i zapis danych w odległości 15 m, jeżeli zostanie zastosowana technologia pasywna. W przypadku technologii aktywnej odległość wynosi 30-60 m.

RFID – zastosowanie

Technologia Radio-Frequency Identification znajduje się w standardzie wielu współczesnych obiektów, ponieważ umożliwia ich identyfikację, jak i skuteczną komunikację między pracownikami. Pozwala na wdrożenie zasad Przemysłu 4.0, jak i Internetu Rzeczy. Bezprzewodowa komunikacja sieciowa i komunikacja człowiek-maszyna we współczesnych magazynach to standard, z którego warto korzystać.

Identyfikacja radiowa znajduje zastosowanie w następujących obszarach:

  • produkcja i przemysł – automatyzacja procesów, identyfikacja wyrobów, maszyn, narzędzi, materiałów. Zwiększa efektywność realizowanych działań;
  • logistyka i magazyny – zwiększenie szybkości i dokładności dostaw, kompletacja towarów, zarządzanie rotacją, realizacja zamówień, etykietowanie;
  • handel – bieżące monitorowanie stanu magazynowego i lokalizowanie asortymentu w strefach. Daje możliwość błyskawicznego remanentu;
  • budownictwo – kontrola wartościowego sprzętu, narzędzi, materiałów. Obniża koszty eksploatacyjne.

Technologia RFID w magazynie jako alternatywa dla kodów kreskowych

RFID w magazynie pozwala zastąpić dotychczas wykorzystywane znakowanie towarów przy użyciu kodów kreskowych. Daje to możliwość wyższego poziomu organizacji pracy i umożliwia kolejny etap rozwoju przedsiębiorstwa.

Ruch towarów jest rejestrowany i kontrolowany poprzez czytniki stacjonarne, bramki RFID, a także mobilne terminale magazynowe. System ułatwia wiele procesów, a identyfikacja towarów odbywa się bardzo sprawnie poprzez czytniki RFID. Technologia przynosi wiele korzyści dla zarządzania magazynem.

RFID w magazynie – podsumowanie

W nowoczesnym magazynie wdrożenie technologii RFID pozwala osiągać znacznie lepsze efekty z zarządzania towarami i kontrolowania procesów. Jeżeli chcesz się rozwijać, musisz stawiać na automatyzację. 

Rfid W Magazynie – Jak Działa I Na Co Pozwala? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź