Wszystkie aktualności

Rodzaje palet – jakie palety sprawdzą się w Twoim magazynie?

Palety są podstawowym narzędziem wykorzystywanym w transporcie, aby zapewnić sztywną podstawę pod przewożone ładunki. Zaprojektowane są w taki sposób, aby bez żadnych problemów można je było obsługiwać z pomocą wózków widłowych. Dostępne są różne rodzaje palet, dlatego możesz zdecydować się na dokładnie takie, które spełniają wszystkie twoje oczekiwania. Jakie rodzaje palet wyróżniamy? Czy budowa i materiał wykonania to jedyne czynniki, które determinują typy palet?

Z tego artykułu poznasz:

 • rodzaje palet,
 • przepisy prawne dotyczące palet
 • najpopularniejsze wymiary palet,
 • materiały, z jakich wykonuje się palety.

Palety – rodzaje pod względem zastosowanych materiałów

Najpopularniejszy rodzaj palet ze względu na materiał wykonania to przede wszystkim palety drewniane. Do produkcji wykorzystuje się też plastik oraz metal. Palety drewniane odznaczają się dużą uniwersalnością. Dodatkowo, ich cena jest bardzo atrakcyjna, w porównaniu do palet wykonanych z innych materiałów.

Rodzaje palet drewnianych

Wiesz już, że są to najpopularniejsze rodzaje palet ładunkowych. Co istotne, każdy kraj może ustalić inną specyfikację dostosowaną do sposobu ich użytkowania. Drewniane rodzaje palet ze względu na konstrukcję są następujące:

 • palety otwarte – rodzaje europalet czterowejściowe, blokowe. Składają się z drewnianych bloków połączonych na brzegach i pośrodku deskami. Wyróżniają się uniwersalnością, są najbardziej popularne i przystosowane do wielu rodzajów wózków widłowych,
 • palety zamknięte – czterowejściowe, blokowe. Ich konstrukcja składa się z bloków połączonych deskami ze wszystkich czterech stron oraz od środka. Największą popularnością cieszą się w Wielkiej Brytanii. Mogą być obsługiwane wyłącznie przez wybrane wózki widłowe,
 • palety Stringer – czterowejściowe, zamknięte od dołu. Mają konstrukcję blokową, z dodatkowymi bocznymi wzmocnieniami oraz specjalnymi wycięciami na widły. Mogą być obsługiwane przez wózki paletowe, pojazdy z ramionami podporowymi, wózki typu reach truck oraz wózki czołowe. Najczęściej wykorzystywane są w Ameryce Północnej, Azji i Afryce.
 • palety Bearer – dwuwejściowe, blokowe. Przystosowane są do wózków czołowych, wózków reach truck oraz pojazdów z rozszerzonymi ramionami podporowymi. Najczęściej wykorzystywane są w Ameryce Północnej, Azji i Afryce.

Rodzaje palet plastikowych

W branży spożywczej dużą popularnością cieszą się palety plastikowe ze względu na łatwość utrzymania ich w czystość. Nawet jeżeli np. przewożony produkt otworzy się, a jego zawartość wyleje na paletę, nie będzie problemu z jej oczyszczeniem. Trzeba jednak uważać przy ich transporcie, ponieważ łatwo można je uszkodzić lub spowodować na ich powierzchni odkształcenia.

Plastikowe palety można wykorzystywać w magazynach wysokiego składowania. Są to produkty ekologiczne, częściowo wykonywane z materiałów z recyclingu. Jeżeli chodzi o rodzaje palet i ich wymiary, a także kwestie konstrukcje, nie ma dużych różnic w stosunku do palet drewnianych.

Rodzaje palet metalowych

Zdecydowanie najtrwalsze i najmniej podatne na uszkodzenia są palety metalowe. Sama ich waga jest jednak bardzo duża, dlatego nie są tak chętnie wykorzystywane jak palety drewniane czy plastikowe. Znajdują jednak zastosowanie w branży motoryzacyjnej i przemyśle hutniczym, gdzie potrzebne są wytrzymałe rodzaje palet transportowych do przewożenia ciężkich elementów konstrukcyjnych.

Regulacje prawne związane dotyczące palet

Organizacja EPAL, która powstała w 1991 roku stworzyła regulacje i pilnuje ich respektowania w celu dostarczania na rynek wyłącznie starannie przygotowanych i wykonanych z odpowiednich materiałów palet.

Każda paleta, która trafia do sprzedaży musi otrzymać rekomendację Polskiego Komitetu EPAL. Certyfikat przyznawany jest na podstawie restrykcyjnych zasad, wśród których można wymienić:

 • rodzaj drewna dedykowanego do produkcji palet,
 • ilość użytych w konstrukcji gwoździ,
 • ilość desek i wsporników dla konkretnych modeli palet,
 • oznakowanie – znak EPAL musi znajdować się w lewym górnym rogu, a EUR w prawym górnym rogu.

Wystarczy, że producent będzie przestrzegał powyższych zasad, stosował się do norm, a jego palety trafią bez żadnych problemów do ogólnej sprzedaży, będą dopasowane do potrzeb użytkowników i spełnią w odpowiedni sposób swoje zadanie.

Najpopularniejsze wymiary palet

Największą popularnością cieszą się palety euro, które dostępne są w czterech wymiarach do wyboru:

 • EUR 1 – 80 x 120 cm,
 • EUR 2 – 120 x 100 cm
 • EUR 3 – 100 x 120 cm
 • EUR 6 – 80 x 60 cm.

Najczęściej klienci decydują się na palety o wymiarach 80×120 cm, czyli EUR1, które są wykonywane z desek. Wyposażone są w trzy płozy z litego drewna, co gwarantuje stabilność konstrukcji, która dodatkowo wzbogacona jest o wsporniki wykonane z drewna rozdrobnionego.

Warto również wspomnieć, że dostępne są także palety przemysłowe CP, które muszą spełniać normy ISO, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Klasyfikacja zaczyna się od CP1 (100 x 120 x 13,8 cm; waga: 23 kg) do CP9 (114 x 114 x 15,6 cm; waga: 25 kg).

Palety – rodzaje i wymiary – podsumowanie

W tym artykule zaprezentowaliśmy najpopularniejsze rodzaje europalet, rodzaje palet ze względu na budowę, jak i materiał wykonania. Warto wiedzieć jak najwięcej o tych nośnikach, tak powszechnie wykorzystywanych w magazynach oraz halach produkcyjnych. Dobierając właściwie do specyfiki swojej działalności rodzaje palet euro, dbasz o bezpieczny transport towarów

Rodzaje Palet – Jakie Palety Sprawdzą Się W Twoim Magazynie? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź