Rodzaje palet, które sprawdzą się w twoim magazynie

Palety są podstawowym narzędziem wykorzystywanym w transporcie, aby zapewnić sztywną podstawę pod przewożone ładunki. Zaprojektowane są w taki sposób, aby bez żadnych problemów można je było obsługiwać z pomocą wózków widłowych. Dostępne są różne rodzaje palet, dlatego możesz zdecydować się na dokładnie takie, które spełniają wszystkie twoje oczekiwania.

Jakie palety znajdują się w sprzedaży? Przepisy, które muszą spełnić

Organizacja EPAL, która powstała w 1991 roku stworzyła regulacje i pilnuje ich respektowania w celu dostarczania na rynek wyłącznie starannie przygotowanych i wykonanych z odpowiednich materiałów palet.

Każda paleta, która trafia do sprzedaży musi otrzymać rekomendację Polskiego Komitetu EPAL. Certyfikat przyznawany jest na podstawie restrykcyjnych zasad, wśród których można wymienić:

 • rodzaj drewna dedykowanego do produkcji palet,
 • ilość użytych w konstrukcji gwoździ,
 • ilość desek i wsporników dla konkretnych modeli palet,
 • oznakowanie – znak EPAL musi znajdować się w lewym górnym rogu, a EUR w prawym górnym rogu.

Wystarczy, że producent będzie przestrzegał powyższych zasad, stosował się do norm, a jego palety trafią bez żadnych problemów do ogólnej sprzedaży, będą dopasowane do potrzeb użytkowników i spełnią w odpowiedni sposób swoje zadanie.

Najpopularniejsze wymiary palet

Największą popularnością cieszą się palety euro, które dostępne są w czterech wymiarach do wyboru:

 • EUR 1 – 80 x 120 cm,
 • EUR 2 – 120 x 100 cm
 • EUR 3 – 100 x 120 cm
 • EUR 6 – 80 x 60 cm.

Najczęściej klienci decydują się na palety o wymiarach 80×120 cm, czyli EUR1, które są wykonywane z desek. Wyposażone są w trzy płozy z litego drewna, co gwarantuje stabilność konstrukcji, która dodatkowo wzbogacona jest o wsporniki wykonane z drewna rozdrobnionego.

Warto również wspomnieć, że dostępne są także palety przemysłowe CP, które muszą spełniać normy ISO, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Klasyfikacja zaczyna się od CP1 (100 x 120 x 13,8 cm; waga: 23 kg) do CP9 (114 x 114 x 15,6 cm; waga: 25 kg).

Z jakich materiałów można wykonywać palety?

Drewno, plastik i metal to materiały, które przeznaczone są do produkcji palet. Największą popularnością cieszą się palety drewniane, które odznaczają się dużą uniwersalnością. Dodatkowo, ich cena jest bardzo atrakcyjna, w porównaniu do innych rodzajów palet. Ponadto, do wyboru jest ich kilka rodzajów:

 • palety otwarte – czterowejściowe, blokowe,
 • palety zamknięte – czterowejściowe, blokowe,
 • palety Stringer – czterowejściowe, zamknięte od dołu,
 • palety Bearer – dwuwejściowe, blokowe.

W branży spożywczej dużą popularnością cieszą się palety plastikowe ze względu na łatwość utrzymania ich w czystość. Nawet jeżeli np. przewożony produkt otworzy się, a jego zawartość wyleje na paletę, nie będzie problemu z jej oczyszczeniem. Trzeba jednak uważać przy ich transporcie, ponieważ łatwo można je uszkodzić lub spowodować na ich powierzchni odkształcenia. Plastikowe palety można wykorzystywać w magazynach wysokiego składowania.

Zdecydowanie najtrwalsze i najmniej podatne na uszkodzenia są palety metalowe. Sama ich waga jest jednak bardzo duża, dlatego nie są tak chętnie wykorzystywane jak palety drewniane czy plastikowe. Znajdują jednak zastosowanie w branży motoryzacyjnej i przemyśle hutniczym, gdzie potrzebne są wytrzymałe podstawy do przewożenia ciężkich elementów konstrukcyjnych.

Czytaj także

Nowe czy używane? Jakie regały półkowe warto kupić?

Nowe czy używane? Jakie regały półkowe warto kupić?

Regały półkowe są najprostszym rozwiązaniem do magazynowania, na jakie możesz się zdecydować. Stworzysz dzięki nim wygodne miejsce do przechowywania, bez większych problemów. Decyzją, jaką musisz podjąć w pierwszej kolejności jest to, czy kupisz nowe, czy używane...

czytaj dalej

Call Now

Promocja
na przegląd eksperckiSprawdź
FacebookLinkedinYouTubeAllegroOLX