×
Wszystkie aktualności

Rodzaje palet, które sprawdzą się w twoim magazynie

Palety są podstawowym narzędziem wykorzystywanym w transporcie, aby zapewnić sztywną podstawę pod przewożone ładunki. Zaprojektowane są w taki sposób, aby bez żadnych problemów można je było obsługiwać z pomocą wózków widłowych. Dostępne są różne rodzaje palet, dlatego możesz zdecydować się na dokładnie takie, które spełniają wszystkie twoje oczekiwania.

Jakie palety znajdują się w sprzedaży? Przepisy, które muszą spełnić

Organizacja EPAL, która powstała w 1991 roku stworzyła regulacje i pilnuje ich respektowania w celu dostarczania na rynek wyłącznie starannie przygotowanych i wykonanych z odpowiednich materiałów palet.

Każda paleta, która trafia do sprzedaży musi otrzymać rekomendację Polskiego Komitetu EPAL. Certyfikat przyznawany jest na podstawie restrykcyjnych zasad, wśród których można wymienić:

 • rodzaj drewna dedykowanego do produkcji palet,
 • ilość użytych w konstrukcji gwoździ,
 • ilość desek i wsporników dla konkretnych modeli palet,
 • oznakowanie – znak EPAL musi znajdować się w lewym górnym rogu, a EUR w prawym górnym rogu.

Wystarczy, że producent będzie przestrzegał powyższych zasad, stosował się do norm, a jego palety trafią bez żadnych problemów do ogólnej sprzedaży, będą dopasowane do potrzeb użytkowników i spełnią w odpowiedni sposób swoje zadanie.

Najpopularniejsze wymiary palet

Największą popularnością cieszą się palety euro, które dostępne są w czterech wymiarach do wyboru:

 • EUR 1 – 80 x 120 cm,
 • EUR 2 – 120 x 100 cm
 • EUR 3 – 100 x 120 cm
 • EUR 6 – 80 x 60 cm.

Najczęściej klienci decydują się na palety o wymiarach 80×120 cm, czyli EUR1, które są wykonywane z desek. Wyposażone są w trzy płozy z litego drewna, co gwarantuje stabilność konstrukcji, która dodatkowo wzbogacona jest o wsporniki wykonane z drewna rozdrobnionego.

Warto również wspomnieć, że dostępne są także palety przemysłowe CP, które muszą spełniać normy ISO, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Klasyfikacja zaczyna się od CP1 (100 x 120 x 13,8 cm; waga: 23 kg) do CP9 (114 x 114 x 15,6 cm; waga: 25 kg).

Z jakich materiałów można wykonywać palety?

Drewno, plastik i metal to materiały, które przeznaczone są do produkcji palet. Największą popularnością cieszą się palety drewniane, które odznaczają się dużą uniwersalnością. Dodatkowo, ich cena jest bardzo atrakcyjna, w porównaniu do innych rodzajów palet. Ponadto, do wyboru jest ich kilka rodzajów:

 • palety otwarte – czterowejściowe, blokowe,
 • palety zamknięte – czterowejściowe, blokowe,
 • palety Stringer – czterowejściowe, zamknięte od dołu,
 • palety Bearer – dwuwejściowe, blokowe.

W branży spożywczej dużą popularnością cieszą się palety plastikowe ze względu na łatwość utrzymania ich w czystość. Nawet jeżeli np. przewożony produkt otworzy się, a jego zawartość wyleje na paletę, nie będzie problemu z jej oczyszczeniem. Trzeba jednak uważać przy ich transporcie, ponieważ łatwo można je uszkodzić lub spowodować na ich powierzchni odkształcenia. Plastikowe palety można wykorzystywać w magazynach wysokiego składowania.

Zdecydowanie najtrwalsze i najmniej podatne na uszkodzenia są palety metalowe. Sama ich waga jest jednak bardzo duża, dlatego nie są tak chętnie wykorzystywane jak palety drewniane czy plastikowe. Znajdują jednak zastosowanie w branży motoryzacyjnej i przemyśle hutniczym, gdzie potrzebne są wytrzymałe podstawy do przewożenia ciężkich elementów konstrukcyjnych.

Rodzaje Palet, Które Sprawdzą Się W Twoim Magazynie - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź