Wszystkie aktualności

Składowanie dynamiczne – zasady, zalety, wyzwania

Składowanie dynamiczne zakłada, że artykuły nie mają z góry przydzielonego stałego miejsca w przestrzeni magazynowej. Układane są tam, gdzie jest luka. Jak to wygląda w praktyce?

Składowanie dynamiczne – podstawowe zasady

Składowanie dynamiczne polega na układaniu artykułów w dowolnych miejscach, gdzie występują luki, bez wcześniejszego zaplanowania. Inna nazwa to system wolnej przestrzeni magazynowej lub składowanie chaotyczne.

W zależności od potrzeb magazynowych, składowanie dynamiczne można również łączyć ze statycznym, w celu osiągnięcia efektywnej realizacji procesów magazynowych.

Zalety składowania dynamicznego

Składowanie dynamiczne umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Wolne miejsca są dostępne dla każdego rodzaju towarów, a to sprawia, że można całkowicie wykorzystać pojemność magazynu, poprzez jego wypełnienie. Jeżeli zachodzi potrzebna optymalizacji przestrzeni magazynowej, system składowania dynamicznego nadaje się do tego idealnie.

Składowanie dynamiczne może być wspomagane przez komputerowe dowody przyjęcia towaru do magazynu. Personel zostaje odciążony, skraca się czas wdrożenia, a towar ląduje do wolnej przestrzeni magazynowej.

W dynamicznym systemie składowania nie ma przestojów. Ruch jest nieustanny, przynajmniej w najmniejszych ilościach. Przydział powierzchni magazynowej jest dostosowany do rotacji towarów i zmian zachodzących w tym zakresie. Optymalizowany jest dystans, jaki do pokonania ma konkretny artykuł. Czas przyjęcia i wydawania towaru z magazynu jest minimalizowany.

Składowanie dynamiczne a system zarządzania gospodarką magazynową

Jeżeli chcesz zastosować w magazynie system składowania dynamicznego, niezbędne jest także wdrożenie komputerowego zarządzania gospodarką magazynową. System udostępnia ilość wolnych miejsc i zapisuje przestrzenie, w których mogą jeszcze zostać umieszczone towary. Ponadto, do każdego artykułu przydzielane jest miejsce w sposób automatyczny.

Celem jest opanowanie chaosu, jaki mógłby powstać w trakcie składowania dynamicznego. Idealny scenariusz zakłada ustawienie regałów wspornikowych obok regałów paletowych, w celu prawidłowego zarządzania ładunkami.

Składowanie dynamiczne wymaga również zastosowania systemu identyfikacji składowanych towarów. Wpływa to na automatyczne sczytywanie danych, co jest sporym ułatwieniem dla pracowników. Wpływa to również na równomierne i odpowiednie obciążanie półek regałowych.

System składowania dynamicznego działa najefektywniej w momencie obsługi takich samych lub podobnych towarów pod względem wymiarów zewnętrznych. Można stworzyć jednorodne strefy składowania o dopuszczalnej masie jednostkowej, bez ryzyka zbytniego obciążenia regałów magazynowych.

Elastyczne składowanie dynamiczne

Branża magazynowa rozwija się z roku na rok, a obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań wspomagających składowanie dynamiczne. Elastyczność systemu wpływa na korzyść pracowników, jak i całej działalności biznesowej. Z łatwością można sprostać rosnącym wymaganiom Klientów oczekujących szybciej realizacji zamówień. Czas przyjmowania i wydawania towarów jest tu skrócony do minimum.

Składowanie Dynamiczne – Zasady, Zalety, Wyzwania - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź