×
Wszystkie aktualności

Składowanie towarów na otwartej przestrzeni – funkcjonowanie magazynu otwartego, ochrona regałów, oznakowanie

Magazyn otwarty to rozwiązanie, które zakłada składowanie towarów na zupełnie otwartej powierzchni, czyli na powietrzu. W porównaniu do tradycyjnych magazynów odznacza się niższymi kosztami początkowymi. W związku z tym, że cała infrastruktura jest wystawiona na ciągły kontakt z warunkami atmosferycznymi, trzeba przeznaczyć wyższe koszty na konserwację.

Jak wygląda magazynowanie na świeżym powietrzu?

Magazyny otwarte powstały z myślą o towarach odznaczających się podwyższoną wytrzymałością i brakiem wrażliwości na warunki zewnętrzne. Można zdecydować się na wariant całkowicie otwarty, który zakłada ogrodzenie placu, na którym przechowywane są materiały. Najczęściej decydują się na to firmy budowlane, które mogą w taki sposób składować ładunki mogące wytrzymać trudy zmiennej pogody. Najczęściej towary składowane są na regałach wspornikowych, które w dodatku są łatwe do manewrowania i konfiguracji.

W przypadku magazynów półotwartych, ich konstrukcja składa się z trzech ścian. Możliwe jest w ten sposób przechowanie towarów odpornych na zmienne temperatury, ale nie wytrzymałych na opady atmosferyczne. W takich magazynach przechowywane są wyroby cementowane oraz drewniane deski.

Jak zarządzać magazynem otwartym?

Organizacja pracy w magazynie otwartym powinna zakładać przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz wpływających na wydajność. Konieczne jest zakupienie wytrzymałych regałów, na których składowanie będzie mogło odbywać się bez najmniejszych problemów. Należy dołożyć starań, aby oznakować teren w sposób profesjonalny, a do tego dobrać urządzenia przeładunkowe, które w znaczący sposób zwiększą wydajność pracy.

Wyzwaniem jest tutaj ochrona regałów przed korozją. Należy stosować specjalistyczne środki ochrony metalowych profili, dzięki którym konserwacja nie doprowadzi do szybkiej korozji i trwałego uszkodzenia konstrukcji.

Zapewniając przejrzyste oznakowanie całej powierzchni magazynu otwartego, pracownicy będą poruszali się po terenie w sposób bezpieczny. Ważne jest, aby oznakowania były wodoodporne i odblaskowe. Teren należy także wyposażyć w system oświetleniowy, dla zapewnienia możliwości pracy niezależnie od warunków pogodowych i długości dnia.

W przypadku dużych magazynów otwartych, zalecane jest zastosowanie wózków widłowych wyposażonych w silniki spalinowe oraz napęd na cztery koła. Pozwoli to na stabilne manipulowanie ciężkimi materiałami budowlanymi na często nierównej powierzchni.

Popularność magazynów otwartych wśród firm budowlanych

Największą popularnością magazyny otwarte cieszą się wśród właścicieli firm budowlanych, którzy przed siedzibą swojej firmy mogą składować towary sprzedawane Klientom. Dzięki dostępności do regałów odpornych na korozję, mają możliwość stworzenia przestrzeni atrakcyjnej, wytrzymałej, jak i umożliwiającej bezpieczne składowanie towarów. Wystarczy dobrać systemy dopasowane do potrzeb, a zrealizowania magazynu otwartego będzie jak najbardziej możliwa.

Składowanie Towarów Na Otwartej Przestrzeni – Funkcjonowanie Magazynu Otwartego, Ochrona Regałów, Oznakowanie - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź