Zarządzanie zapasami – definicja i główne cele
Zapasy to dobra, którymi dysponuje dana firma. Są przeznaczone do sprzedaży w celu uzyskania korzyści finansowych. Niezwykle ważne jest nimi prawidłowe zarządzanie, w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów z prowadzonej działalności.
Zarządzanie zapasami – definicja
Zarządzanie zapasami to system, dzięki któremu można identyfikować produkty, wykrywać braki, analizować rotację artykułów, a także zaplanować prawidłowe składowanie.
Warto wdrożyć oprogramowanie do zarządzania zapasami, w celu monitorowania przepływu towarów i każdej z faz, przez którą przechodzą.
Dlaczego trzeba zarządzać zapasami?
Zarządzanie zapasami umożliwia operatorom kierowanie magazynem w sposób uporządkowany, a realizacja procesów odbywa się w jak najkrótszym czasie. Dobra organizacja sprawia, że klient jest zadowolony z szybkiej dostawy.
Dysponując odpowiednimi danymi o zapasach można:
- uzyskać większe zadowolenie użytkowników – szybkość realizacji jest ceniona przez klientów;
- zwiększyć wydajność planowania – mając do dyspozycji wszystkie dane o produktach, można prowadzić skuteczną logistykę zaopatrzenia;
- dokładnie realizować wszystkie zamówienia – zapobiega to ewentualnym zwrotom i ułatwia kontakt z klientem;
- zmniejszyć koszty prowadzenia działalności – skuteczne zarządzanie zapasami minimalizuje koszty związane z logistyką, brakiem zapasów czy opóźnieniami.
Jak prawidłowo zarządzać zapasami?
Zarządzanie zapasami może odbywać się ręcznie, poprzez przygotowanie dokumentów papierowych, albo automatycznie – za pomocą dedykowanego oprogramowania. Digitalizacja tego procesu wpływa korzystnie na realizację operacji logistycznych.
Programy do zarządzania zapasami wskazują dokładną lokalizację każdego produktu, przetwarzają wszystkie potrzebne dane, pozwalają unikać błędów w przygotowywaniu zamówień. Można w ten sposób zadbać o pozytywny wizerunek firmy.
Niezależnie, czy zostanie wybrany ręczny czy automatyczny sposób zarządzania zapasami, bardzo istotne jest, aby zrealizować poniższe kroki:
- Zakup asortymentu gotowego do sprzedaży.
- Składowanie, zgodne z przyjętą techniką.
- Rentowność zapasów, czyli generowanie zysków.
Najpopularniejsze systemy do zarządzania zapasami
Najpopularniejszym systemem do zarządzania wszystkimi procesami w magazynie, w tym zapasami jest WMS. Warto przede wszystkim postawić na wariant Easy WMS, który umożliwia zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym, usprawnia podejmowanie najważniejszych decyzji, a także pomaga w realizacji kluczowych procesów m.in. związanych z kompletacją.
Zarządzanie zapasami w nowoczesnym magazynie
Zarządzanie zapasami ma wpływ na funkcjonowanie całego magazynu. Odbywające się przy użyciu oprogramowania monitorowanie towarów pozwala prowadzić skuteczną strategię biznesową. Ponadto, optymalnie można wykorzystać środki finansowe, zwiększając przy tym produktywność.
Wdrażając skuteczne metody zarządzania zapasami w magazynie, można prowadzić działalność, która ma szansę odnieść sukces.