Wszystkie aktualności

Strategie zarządzania magazynem przemysłowym

Ważnym etapem łańcucha dostaw jest składowanie produktów. Musi odbywać się na odpowiedniej przestrzeni, z uwzględnieniem najważniejszych aspektów i narzędzi. Dostępnych jest kilka strategii magazynowania w odniesieniu do obiektów przemysłowych.

Co to jest magazyn przemysłowy?

Hala lub budynek, w którym odbywa się produkcja, jak i składowanie produktów końcowych to magazyn przemysłowy. W obiekcie znajdują się zabudowy umożliwiające bezpieczne przechowywanie towarów. Nie należy jednak mylić tego z centrum logistycznym, które zajmuje się przede wszystkim dystrybucją zamówień.

Modeli zarządzania magazynem przemysłowym jest kilka. W praktycznie każdym powtarza się jednak schemat opierający się na strefie produkcyjnej, składowania, załadunku i rozładunku, sprzedaży, jak i parkingu.

Jakie procesy realizowane są w magazynie przemysłowym?

Magazyn jest centralnym punktem działalności każdej firmy produkcyjnej. Odbywają się tu liczne procesy logistyczne m.in. przyjęcie towarów, zarządzanie, transport, konsolidacja, składowanie.

Składowanie jest oczywiście podstawową funkcją magazynu przemysłowego. Surowce, półprodukty, produkty końcowe są kontrolowane, bezpiecznie składowane, w sposób ustrukturyzowany.

Zarządzanie zapasami obejmuje załadunek, rozładunek, rozmieszczenie i przygotowanie zamówień do transportu. Pomocny w tych działaniach jest system WMS, dzięki któremu kontrola stanu magazynowego przebiega bez najmniejszych trudności.

Konsolidacja zamówień polega na organizowaniu i klasyfikacji produktów, zanim zostaną one wysłane do klienta. Można w ten sposób zmniejszyć koszty transportu i ulepszyć czas dostaw.

Klasyfikacja magazynów przemysłowych

Według specyfikacji

  • Zewnętrzny magazyn przemysłowy – zwykle korzysta z niego jednocześnie kilka firm. Możliwe jest w nim składowanie różnych produktów, ale z zachowaniem środków bezpieczeństwa i z pomocą systemów zarządzania, w celu optymalizacji procesów.
  • Wewnętrzny magazyn przemysłowy – kanał dystrybucyjny firmy produkcyjnej.
  • Hala przemysłowa – znajdują się w niej maszyny produkcyjne, pojazdy do transportu towarów o dużych wymiarach.

Według towarów

  • Do obsługi surowców – składowanie materiałów i elementów niezbędnych do produkcji dóbr.
  • Do obsługi półproduktów – składowanie wstępnie przetworzonych materiałów, ale będących na etapie pośrednim procesu produkcyjnego.
  • Do obsługi produktów końcowych – gotowe do dystrybucji produkty, które oczekują na zamówienie lub skierowanie do punktu sprzedaży.

Jak zarządzać magazynem przemysłowym wydajnie?

  • Analiza potrzeb – istotne jest dostosowanie systemu składowania do specyfiki obsługiwanych towarów.
  • Oznaczenia regałów – identyfikacja numeryczna lub etykiety usprawniają odszukiwanie towarów, przyspieszają rozładunek i załadunek.
  • Regularny serwis – regularne przeglądy systemów składowania pozwalają wykryć na wczesnym etapie błędy i je usunąć, zanim cała konstrukcja ulegnie zawaleniu.
  • Weryfikacja procesów – strategie zarządzania należy kontrolować, w celu udoskonalania, a także poprawiania wyników. Może okazać się, że pewne wdrożenia są nietrafione.

Magazyny przemysłowe muszą pracować wydajnie, ponieważ są jednym z ważniejszych ogniw łańcucha dostaw w firmach produkcyjnych. Korzystając z innowacyjnych rozwiązań technologicznych i sprawując kontrolę nad procesami, można osiągnąć najlepsze rezultaty.

Strategie Zarządzania Magazynem Przemysłowym - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź