Wszystkie aktualności

Układnica magazynowa – definicja, zastosowanie, zalety i wady

Układnice umożliwiają automatyzację procesu składowania ładunków w magazynie. Ich główną trasą przemieszczania się są korytarze regałowe. Załadunek i rozładunek odbywa się w jednym cyklu pracy, co pozwala na efektywne wykorzystanie urządzenia.

Układnica regałowa – co to jest?

Układnica magazynowa (regałowa) to specjalnie zaprojektowane urządzenie do podnoszenia i układania ładunków na regałach w sposób automatyczny. W zależności od zastosowania, konstrukcja urządzenia może różnić się, ale wspólną cechą wszystkich rodzajów są mechaniczne ruchy, obecność wózka do przewożenia ładunków, a także platforma obrotowa. Układnica regałowa składa się także z kolumny i mechanizmu chwytającego.

Każda układnica magayznowa, dla bezpieczeństwa osób z niej korzystających, jest wzbogacona również o hamulec awaryjny, ogranicznik prędkości, wyłącznik awaryjny oraz urządzenie do monitorowania naciągu liny. W niektórych układnicach stosowane są także pasy bezpieczeństwa, blokady kabli, a także system do wykrywania obecności operatora.

W jakich magazynach układnica regałowa sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli chcesz, aby Twój magazyn był w pełni zautomatyzowany, na pewno układnica regałowa musi znaleźć się na jego wyposażeniu. Układnice magazynowe można zastosować ją zarówno w obiektach tradycyjnych, jak i samonośnych.

Wdrożenie układnicy jest niezbędne, jeżeli magazyn obsługuje zróżnicowany asortyment o średniej oraz wysokiej rotacji towarów.

Układnice regałowe znajdują zastosowanie w chłodniach oraz mroźniach. Pełna automatyzacja pozwala zmniejszyć przestrzeń potrzebną do składowania towarów, ogranicza konieczność dłuższego przebywania operatorów w tak niekorzystnych warunkach temperaturowych. Urządzenia mogą pracować w pomieszczeniach, gdzie temperatura spada nawet do -30 ºC.

Rodzaje układnic magazynowych

Wyróżnić można kilka rodzajów układnic magazynowych z podziałem na typ budowy, ilość kolumn, czy wykonywaną pracę.

Podział ze względu na typ budowy:

  • układnica słupkowa – konstrukcją nośną jest słup przejezdny,
  • układnica ramowa – konstrukcją nośną jest brama przejezdna.

Podział ze względu na ilość kolumn:

  • układnice jednokolumnowe – są to układnice paletowe, przeznaczone także do obsługi pojemników. Sprawdzają się przede wszystkim w magazynach obsługujących lekkie ładunki,
  • układnice dwukolumnowe – mają dwie pionowe kolumny, między którymi przemieszcza się wózek podnoszący. Są niezawodne i stabilne, jest dostęp do wszystkich poziomów składowania. Umożliwiają przenoszenie ciężkich ładunków.

Podział ze względu na typ pracy:

  • układnica automatyczna – obsługa odbywa się przy pomocy systemu zarządzania, a polecenia są odbierane przez mikroprocesor. Cieszy się największą popularnością,
  • układnica półautomatyczna – sterowanie odbywa się przez komputer, do którego operator wprowadza współrzędne,
  • układnica ręczna – obsługa odbywa się za pomocą kabli i mechanizmów ręcznych. Najczęściej znajduje zastosowanie przy pracach naprawczych oraz konserwacyjnych.

Zalety i wady układnic magazynowych

Jak każde rozwiązanie, tak również układnice mają swoje mocne i słabe strony.

Zalety układnic magazynowych:

  • optymalizacja przestrzeni magazynowej: obsługa do wysokości 45 m oraz możliwość zwężenia korytarzy roboczych do 1,5 m,
  • pełna dostępność ładunków: przyjmowanie i wydawanie palet odbywa się w trybie pojedynczym lub kombinowanym,
  • bezproblemowa inwentaryzacja: kontrola palet może odbywać się w sposób automatyczny, a to eliminuje błędy przy ręcznym zarządzaniu,
  • pełne zabezpieczenie ładunków: obsługa odbywa się bez ingerencji operatorów, a to zmniejsza ryzyko uszkodzenia towarów,
  • efektywność energetyczna: układnice są wyposażone w regeneratory energii, które oddają jej nadmiar do sieci, zapewniając oszczędność rzędu 15-20%.

Wady układnic magazynowych:

  • wysokie koszty inwestycji – trzeba liczyć się z większym wkładem własnym na początku niż w przypadku magazynów ręcznych,
  • w każdym korytarzu wyłącznie jedna układnica – tylko wtedy można uzyskać maksymalną wydajność obsługi,
  • konieczność zastosowania innych systemów – automatyzacja magazynu to proces składających się z wielu elementów wyposażenia, nie tylko układnic, ale także automatycznych systemów transportu m.in. przenośników.

Układnica magazynowa – podsumowanie

Układnice magazynowe sprawiają, że polepsza się wydajność i bezpieczeństwo w magazynie. Obsługa towarów odbywa się szybko, bez trudu można przeprowadzić inwentaryzację. 

Układnica Magazynowa – Definicja, Zastosowanie, Zalety I Wady zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź