Wózki widłowe w magazynie – rodzaje i zastosowanie
Dobrze dopasowane do systemu składowania urządzenia transportowe umożliwiają sprawną realizację podstawowych procesów magazynowych. Do wyboru są m.in. wózki widłowe ręczne, czołowe, podnośnikowe, systemowe i wiele innych. Dokonując analizy potrzeb oraz działania poszczególnych rozwiązań, wyposażysz magazyn w niezbędną pomoc. Co wyróżnia magazynowe wózki widłowe? Na jaki rodzaj wózka widłowego warto się zdecydować? Które najbardziej ułatwiają codzienną pracę w magazynie? Odpowiadamy!
Wózek widłowy – definicja, podstawowe informacje
Wózek widłowy magazynowy jest przystosowany do obsługi i składowania towarów. Umożliwia bezpieczne rozmieszczanie jednostek na regałach, a także pobiera z nich towar, w trakcie kompletowania zamówienia.
Wózki widłowe pracują przede wszystkim w zamkniętych magazynach. Mogą być zasilane elektrycznymi bateriami, albo napędzane spalinowo. Pierwsze rozwiązania spełnia wymogi ekologiczne, jest zdrowsze, nie emituje spalin. Do pracy w wąskich korytarzach i na niewielkich powierzchniach znacznie lepiej sprawdzają się elektryczne wózki widłowe. Informacje, w jakich obiektach najbardziej się sprawdzają, znajdziesz w dalszej części artykułu.
Rodzaje wózków widłowych
- Wózki paletowe elektryczne prowadzone – znajdują zastosowanie w niewielkich magazynach niskiego składowania, hurtowniach oraz na zapleczach sklepów. Wyróżniają się niewielkim maksymalnym udźwigiem. Niewielkie wymiary sprawiają, że są w stanie wjechać bezpośrednio na naczepę ciężarówki i z niej pobrać ładunek. Inna ich nazwa to wózki widłowe ręczne.
- Wózki paletowe elektryczne z masztem – wielkością przypominają wózki prowadzone, ale są dodatkowo wzbogacone o maszt. Pozwala on na unoszenie ładunków na większą wysokość, nawet do kilku metrów. Pojazd można wykorzystać w magazynach średniego składowania. Praca z nimi jest prosta i szybka.
- Wózki widłowe spalinowe – przystosowane do intensywnego wykonywania wielu zadań związanych z dostarczaniem surowców i materiałów do produkcji. Znajdują również zastosowanie przy składowaniu wyrobów na placach składowych.
- Wózki podnośnikowe – wzbogacają wyposażenie magazynów obsługujących bardzo dużą ilość towarów. Umożliwiają zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa pracy.
- Wózki widłowe unoszące – znajdują zastosowanie w strefach kompletacyjnych. Umożliwiają transport ładunków w magazynach z wąskimi korytarzami. Znajdują zastosowanie także w mroźniach, chłodniach i strefach zagrożonych wybuchem.
- Wózki przegubowe – budową przypominają czołowe wózki widłowe magazynowe. Ich konstrukcja umożliwia skręcanie masztu z karetką wideł niezależnie od pojazdu. Umożliwia to swobodny przejazd w wąskich korytarzach, a także bezproblemowe wykonywanie manewrów składowania i pobierania ładunków bez pełnego skrętu wózka.
- Wózki czołowe – wydajne i efektywne pojazdy mogące transportować towary z dużą prędkością. Wykorzystywane są w magazynach średniego oraz wysokiego składowania. Umożliwiają transport ciężkich i wielkogabarytowych towarów. Znajdują zastosowanie w centrach logistycznych oraz na dużych halach magazynowych.
- Wózki magazynowe wysokiego składowania – bardzo zaawansowane technologicznie, nazywane także wózkami bocznymi, ponieważ maszt z karetką i widłami ułożony jest prostopadle do miejsca, w którym znajduje się operator. Umożliwiają wysokie składowanie oraz transport długich elementów m.in. rur i desek.
- Wózki widłowe systemowe – stanowią ważne wyposażenie magazynów wysokiego składowania. Wspierają maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej i bezpieczne rozmieszczanie towarów.
- Wózki do kompletacji – umożliwiają komisjonowanie pionowe i poziome, a także transport ładunków w magazynie.
Wózek widłowy w magazynie – podsumowanie
Wyposażenie magazynu w dopasowany do potrzeb wózek widłowy pozwala usprawnić wiele procesów związanych z transportem, składowaniem towarów oraz kompletowaniem zamówień. Wózek widłowy magazynowy ułatwia pracę, przyspiesza realizację zadań i zwiększa bezpieczeństwo, jeżeli tylko jest obsługiwany przez operatora z doświadczeniem, po niezbędnych szkoleniach.