Wszystkie aktualności

Automatyzacja magazynu. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Decydując się przynajmniej na częściową automatyzację magazynu możesz zwiększyć jego wydajność, skrócić czas dostawy, a także zadbać we właściwy sposób o bezpieczeństwo swoich pracowników. Trzeba mieć świadomość, że nowoczesne technologie w znaczący sposób ułatwiają życie, jak i sprawowanie obowiązków. Systemy zarządzania magazynem, z jakich możesz obecnie korzystać powodują, że sterowanie gospodarką materiałową przynosi bardzo dobre rezultaty.

Automatyzacja magazynu – zalety i niedogodności, jakie mogą się z tym wiązać

Jeżeli porównasz koszty zarządzania magazynem w sposób ręczny i automatyczny, mającego taką samą przepustowość, oferującego taki sam czas pracy i posiadającego taką samą wielkość wyjdzie na to, że tańszy w utrzymaniu jest obiekt w pełni zautomatyzowany. Wszystko dlatego, że ograniczasz straty wynikające z błędów pracowników. Nie dochodzi do aż tak częstszych zniszczeń, zaniechać, ponieważ komputer myśli za obsługę, podpowiada konkretne rozwiązania, przypomina o przeglądach. Decydując się na magazyn automatyczny zapewniasz bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu, który przynosi realne korzyści.

Powodem, dla którego w pełni zautomatyzowane magazyny cieszą się bardzo dużą popularnością są także braki kadrowe w sektorze magazynowania. Personelu, który posiada bardzo duże kwalifikacje jest jak na lekarstwo, dlatego jedynym wyjściem, aby prowadzić profesjonalną i nie ponoszącą strat działalność jest wprowadzenie automatyzacji.

Musimy od razu zaznaczyć, że aby cieszyć się z tańszego zarządzania magazynem, najpierw musisz nieco zainwestować. Ile? To wszystko zależy od tego, jak dużo nowych technologii chcesz wprowadzić do swojego magazynu. Im więcej, tym automatycznie koszty wzrastają. Szczególnym wyzwaniem jest wprowadzanie zmian, gdy magazyn musi funkcjonować bez żadnych przerw. Obsługa musi stanąć wtedy na wysokości zadania, aby połączyć rozwiązania aktualne z przyszłymi.

Kto skorzysta najwięcej na automatyzacji magazynu?

Automatyzacja sprawdza się przede wszystkim w przestrzeniach magazynowych, które działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To wręcz rozwiązanie idealne, nawet jeżeli nie masz aż tak dużej kadry pracowniczej, aby prowadzić całodobową działalność. Możesz polegać na komputerach, a do obsługi systemu potrzeba znacznie mniej pracowników. System informatyczny wiele robi za pracownika.

Trzeba pamiętać, że automatyzacja wymaga dogranych procesów, co do których nie ma żadnych wątpliwości. Zatwierdzanie wprowadzanych zmian musi być odgórnie ustalone, nie może tutaj być żadnych niedopowiedzeń, ponieważ zaprogramowanego systemu aż tak łatwo nie da się zmienić, na pewno nie bezkosztowo. Musi być więc zagwarantowane długofalowe programowanie co do wymagań dotyczących instalacji magazynowej. Do systemu muszą być wprowadzone opakowania, poszczególne partie towarów, a także określona maksymalna przepustowość magazynu.

Im lepiej określisz warunki funkcjonowania magazynu, tym automatyczny system zarządzania magazynem będzie działał znacznie sprawniej.

Automatyzacja Magazynu. Kiedy Warto Się Na Nią Zdecydować? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź