Wszystkie aktualności

Dlaczego ważna jest stała inwentaryzacja w magazynie?

Stała inwentaryzacja w magazynie pozwala monitorować stan zapasów, ograniczać opóźnienia w dostawach, a także osiągać wysoki poziom satysfakcji klienta.

Czym jest inwentaryzacja ciągła?

Inwentaryzacja ciągła to ustalanie zapasów w czasie rzeczywistym. Ze względu na automatyzację całego procesu, można rejestrować i wyszukiwać informacje o zapasach, takich jak lokalizacja i dostępność ilościowa towaru w określonej formie.

Jakie korzyści wynikają z inwentaryzacji ciągłej?

Podstawą inwentaryzacji ciągłej jest oczywiście dostęp do informacji o poziomie zapasów, ale jednocześnie można zminimalizować ryzyko braku towarów w firmie, których aktualnie potrzebuje Klient. Wszystkie zamówienia mogą być przetwarzane i wysyłane na czas, dzięki temu można osiągnąć wysoką satysfakcję i zadowolenie u Klientów.

Inwentaryzacja w czasie rzeczywistym pozwala opracowywać i wdrażać lepsze rozwiązania logistyczne, optymalizować przechowywanie i pobieranie towarów, a także wdrażać strategię kompletacji i lokalizacji pojemników w magazynie.

Monitorowanie poziomu zapasów pozwala osiągnąć lepszy wgląd w stan zapasów i towarów. Łatwo można określić rotację poszczególnych towarów. Ponadto ze znacznie większą łatwością można opracować strategię zapotrzebowania dla poszczególnych towarów.

Inwentaryzacja ciągła zapewnia optymalizację procesów w magazynie, a jednocześnie pozwala na skuteczną redukcję kosztów.

Jak wdrożyć inwentaryzację ciągłą w magazynie?

Inwentaryzacja ciągła najlepiej działa w połączeniu z systemem zarządzania magazynem WMS. Obsługiwany jest on przez pracowników za pomocą terminali radiowych lub komputerów stacjonarnych. Pracownicy w magazynie rejestrują przechowywane i pobierane towary za pomocą kodów kreskowych, kodów QR lub znaczników RFID odczytywanych przy użyciu skanerów.

Największe korzyści osiągnąć można w momencie zastosowania pełnej inwentaryzacji towarów w czasie rzeczywistym. System WMS pozwala odzwierciedlić faktyczny stan i określić lokalizację przechowywania towarów.

Inwentaryzacja ciągła z RFID

RFID (Radio Frequency Identification) pozwala na bezdotykową identyfikację i lokalizację towarów. Rozwiązanie składa się z transportera RFID z numerem identyfikacyjnym lub Elektronicznego Kodu Produktu (ECP). W celu uzyskania informacji o lokalizacji produktu, jego położenie jest przesyłane do czytnika, a następnie do systemu WMS.

Główną zaletą tej technologii jest możliwość masowej rejestracji wielu przedmiotów na większych odległościach i wysoka wydajność rozwiązania. Nośniki danych umożliwiają wielokrotny zapis.

Stała inwentaryzacja w magazynie – podsumowanie

Technologie związane z inwentaryzacją ciągłą są łatwe i proste do wdrożenia, zapewniają realizację operacji magazynowych z mniejszą ilością błędów, w szybszym tempie. Dane o zapasach są przechowywane w systemie WMS, jest do nich ciągły dostęp, bez niepotrzebnych błędów. Fizyczna inwentaryzacja jest przeszłością, gdy do dyspozycji jest wariant automatyczny.

Dlaczego Ważna Jest Stała Inwentaryzacja W Magazynie? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź