Jak eksploatować wyposażenie magazynowe, aby nie zużywało się tak szybko?
Wyposażenie magazynu kosztuje niemało, dlatego właściciele chcą, aby zakupione sprzęty służyły jak najdłużej. Stosując się do kilku podstawowych zasad możesz ten cel osiągnąć.
Nie przeciążaj regałów magazynowych
Czasem na regałach magazynowych umieszczanych jest znacznie więcej produktów niż powinno. Zbyt duży ciężar towarów może doprowadzić do awarii lub całkowitego załamania konstrukcji. Do takich sytuacji dochodzi, jeżeli przy regałach nie ma tabliczek informujących pracowników o dopuszczanym ciężarze. Drugą sytuacją jest ta, gdy w magazynie zwyczajnie brakuje miejsca, a towary są upychane na regałach. To prowadzi jednak do zbytniego obciążania regałów, co oczywiście nie może skończyć się dobrze.
Szkolenie pracowników w zakresie bezpiecznego obsługiwania wózków widłowych jest niezbędne
Regały magazynowe najczęściej ulegają uszkodzeniom w wyniku przypadkowych uderzeń przez wózki widłowe. Choć na pierwszy rzut oka niewielkie uderzenie jest nieszkodliwe, w dłuższej perspektywie może okazać się bardzo problematyczne. Często wina nie leży jednak po stronie operatora, a zbyt wąskich korytarzy, które uniemożliwiają bezpieczne manewry pomiędzy regałami.
Ważne jest, aby wykonać profesjonalny projekt magazynu oraz przeszkolić pracowników w zakresie bezpiecznej obsługi wózków widłowych. Są to bardzo ważne aspekty, które wpłyną na długoletnie, bezproblemowe obsługiwanie systemów magazynowych.
Przy regałach magazynowych warto umieścić słupki ochronne
Słupki montowane na regałach ograniczają ryzyko uszkodzenia regałów magazynowych w momencie uderzenia o nie wózków widłowych. Tłumią one siłę, a to znacząco ogranicza ryzyko powstania awarii. Zabezpieczenie to ma szczególnie sens, jeżeli w magazynie są bardzo wąskie korytarze komunikacyjne.
Odbojnice, bo tak nazywają się słupki zabezpieczające regały, montuje się bardzo szybko. Ich demontaż natomiast nie zostawia żadnych śladów.
Pamiętaj o regularnym i sumiennym wykonywaniu przeglądów magazynowych
Kontrola regałów magazynowych powinna odbywać się przez fachowca z doświadczeniem, wiedzą oraz odpowiednimi uprawnieniami. Warto zlecić wykwalifikowanemu pracownikowi codzienne, regularne oględziny wyposażenia magazynowego. Raz na rok lub częściej kontrolę w magazynie należy natomiast powierzyć zewnętrznej firmie.
Regularne przegląd regałów magazynowych uchronią pracowników przed niebezpieczeństwem oraz ograniczą ewentualne straty. Magazyn będzie mógł pracować bez przestojów spowodowanych częstymi awariami czy uszkodzeniem strategicznego wyposażenia.
Bezpieczny magazyn jest przede wszystkim uporządkowany
W magazynie musi panować nienaganny porządek, jeżeli chcesz uniknąć częstych awarii oraz wydłużyć eksploatację wyposażenia. Zachowanie porządku wpływa także na bezpieczeństwo prac, dlatego warto zwrócić uwagę na stabilne układanie towarów na półkach, ścieranie podłóg, jeżeli znajdują się na nich rozlane ciecze lub jakiekolwiek zanieczyszczenia. Dzięki dbaniu o porządek w magazynie nie dojdzie do wielu niebezpiecznych sytuacji.