Wszystkie aktualności

Jak wprowadzić doraźne usprawnienia w magazynie w czasach kryzysu?

Koronawirus w bardzo szybkim tempie wpłynął zarówno na zachowania ludzi, ale również na biznes. Zamknięcie galerii handlowych było jednym z impulsów, aby przenieść wiele decyzji zakupowych do sieci. Zyskała na tym branża e-commerce, ale wiele mniejszych sklepów zdecydowanie nie było gotowych na te zmiany, w szczególności pod względem zaplecza magazynowego i dystrybucji towarów. Kilka dni to za mało, aby wprowadzić zaawansowane zmiany, ale wystraczająco by dokonać pewnych zmian ułatwiających realizację rosnącego strumienia zamówień.

Ludzie decydują o sukcesie Twojego biznesu, także (albo w szczególności) w czasach kryzysu

Wiele firm zostało postawionych przed problemem braków kadrowych ze względu na liczne zwolnienia lekarskie spowodowane zakażeniem koronawirusem lub strachem przed wirusem. Część pracowników została zmuszona zostać w domu także ze względu na konieczność opieki nad dziećmi, które przeszły w tryb nauki zdalnej, a nie miał kto się nimi zająć. Rozwiązaniem problemu braków kadrowych jest nawiązanie współpracy z agencją pracy tymczasowej. Warto zwiększyć zapotrzebowanie na liczbę pracowników i zabezpieczyć dodatkowe ręce do pracy w przypadku problemów kadrowych. Należy również wziąć pod uwagę wydłużenie godzin pracy i uruchomienie dodatkowych zmian.

Bez odpowiedniego sprzętu pracownicy nie będą w stanie wykonywać obowiązków zawodowych prawidłowo

Jeżeli zwiększasz ilość osób zatrudnionych, automatycznie musisz dokupić sprzęt potrzebny do wykonywania obowiązków zawodowych. Oczywiście nie zachęcamy do podejmowania pochopnych decyzji o zakupie, ponieważ środki w czasach kryzysu trzeba rozdysponowywać bardzo rozsądnie. Alternatywą jest wypożyczenie wózków widłowych i innych środków transportu wewnętrznego oraz wszystkich pozostałych urządzeń pozwalających na realizację i dystrybucję towarów.

Zwiększ swoje możliwości w zakresie transportu

Zadbaj o dostęp do odpowiedniej ilości środków transportu po stronie kurierów, a jednocześnie wydłuż cut-off time. Pamiętaj, że absencje mogą dotyczyć nie tylko pracowników magazynu, ale również kurierów. Warto renegocjować umowę z firmą kurierską i zagwarantować sobie w takiej sytuacji możliwość realizacji samodzielnych dostaw do HUBów przeładunkowych kurierów, aby skrócić czas łańcucha dostawy.

Skorzystaj z paczkomatów

Najlepszym obecnie sposobem na bezosobowe dostarczenie paczek jest paczkomat. Stanowi wygodne rozwiązanie dla nadawców, odbiorców, jak i kurierów. Odseparujesz od siebie trzy niezależne środowiska i zminimalizujesz ryzyko zakażenia koronawirusem, a jednocześnie przyspieszysz tempo dostawy. Kurier nie musi jeździć po konkretnych domach, tylko paczki umieści w kilku paczkomatach.

Wyłącz możliwość odbioru osobistego

Jeżeli Twój magazyn dotychczas realizował opcję odbioru osobistego, zrezygnuj z tej możliwości dla dobra swoich pracowników. Będzie miało to bardzo duże znaczenie ze względu na ich zdrowie, ale także zminimalizuje ryzyko szybkiego zapełnienia magazynu towarami jeszcze nie odebranymi przez Klientów, którzy zwykle mają na to kilka, a nawet kilkanaście dni.

Wszystkie wymienione powyżej działania są doraźne i sprawdzają się bardzo dobrze w czasach kryzysu, ale możesz z wielu z nich korzystać także po zakończeniu zagrożenia.

Jak Wprowadzić Doraźne Usprawnienia W Magazynie W Czasach Kryzysu? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź