Wszystkie aktualności

Jak zminimalizować straty w magazynie?

Uporządkowany, dobrze zarządzany magazyn wpływa na wydajność pracy, jak i prawidłowy przebieg produkcji. Można ograniczyć również niepotrzebne straty, jak i powodującą liczne wypadki i przykre zdarzenia dezorganizację. Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, aby stworzyć w magazynie siatkę zabezpieczeń chroniących przed stratami.

Jak podwyższyć poziom bezpieczeństwa w magazynie?

Magazyn powinien być miejscem uporządkowanym i posprzątanym, w którym każdy ładunek ma swoje miejsce. Przejścia pomiędzy regałami nie mogą być zastawiane towarami lub zbędnym sprzętem. Wózki widłowe lub paletowe muszą swobodnie poruszać się po magazynie, tak aby nie dochodziło do uszkodzenia towarów, jak i samych pojazdów. Wpływ ma minimalizację strat będzie miała również regularna kontrola sprzętu i instalacji magazynowej, przede wszystkim dbanie o odpowiednie oświetlenie, temperaturę, sprawdzanie urządzeń odpowiedzialnych za transport czy bezpieczne przechowywanie palet.

Zagrożeniem w twoim magazynie mogą okazać się przeciążone regały magazynowe, dlatego warto regularnie je kontrolować i przestrzegać norm w zakresie dopuszczalnego obciążenia. Możesz dokupić do nich siatki amortyzujące czy ochraniacze kolumn regałów magazynowych, aby nie dochodziło do mikrouszkodzeń.

Kluczem do prowadzenia profesjonalnego i bezpiecznego magazynu jest osiągnięcie równowagi pomiędzy ostrożną a szybką pracą.

Zalety techniki i automatyki w magazynie

Prawidłowo zarządzane miejsca składowania i towarowania wpływają na uporządkowanie przestrzeni magazynowej, ale także przyspieszają proces dostaw. Jeżeli dysponujesz większą powierzchnią magazynową, warto podzielić ją na różne strefy. Jeżeli każdy z obszarów będzie oznaczony odpowiednimi etykietami, personel z łatwością poradzi sobie z zarządzaniem magazynem. Ważne jest, aby pracownicy zostali przeszkoleni co do tego, co oznaczają konkretne etykiety. Dzięki temu nie będą popełniali mniej błędów.

Komunikacja czynnikiem sukcesu przy zarządzaniu magazynem

Prowadzenie stałego dialogu z dostawcami, jak i personelem zatrudnionym w magazynie wpływa na poprawne zarządzanie powierzchnią magazynową i minimalizuje ryzyko nieprawidłowych dostaw. Regularnie komunikując się z dostawcami i informując ich odpowiednio wcześnie o nowym zapotrzebowaniu, możesz dostosować powierzchnię magazynową do wymagań i ilości dostarczanego towaru. To wpływa pozytywnie na prace logistyczne i zapobiega opóźnieniom, a także ogranicza chaos.

Organizacja magazynu to centralny proces

To, w jaki sposób będą wykonywane prace logistyczne w magazynie w dużej mierze zależy od organizacji magazynu i wszystkich związanych z tym procesów. Działalność operacyjna w magazynie musi być na najwyższym poziomie. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek opóźnienia w wydawaniu towarów lub w dostawach oznacza to, że masz problem z prawidłową organizacją w magazynie. Aby tego uniknąć, warto przypisać magazynowi centralną, czyli najważniejszą rolę. Tylko wtedy twoja firma będzie mogła naprawdę zyskać, ponieważ wszystkie procesy organizacyjne zostaną podporządkowane pracom w magazynie, a to wpłynie również na organizację strat w magazynie.

Jak Zminimalizować Straty W Magazynie? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź