Wszystkie aktualności

Klasyfikacja magazynów ze względu na zastosowanie

Magazyny wyróżniają się funkcjami, położeniem, sposobem budowy, a także zastosowanymi w nich systemami magazynowymi. Poniżej przedstawiamy rodzaje magazynów, ze względu na funkcje, jakie spełniają.

Magazyny można podzielić na:

  • tranzytowe,
  • dystrybucyjne,
  • produkcyjne,
  • kompletacyjne,
  • konsolidacyjne.

Magazyn tranzytowy

Zadaniem tego magazynu jest tymczasowe składowanie towarów. Oczekują one na dalszy etap łańcucha dostaw m.in. na końcowe dostarczenie do klienta. Nazywany również buforowym, magazyn umożliwia skrócenie czasu oczekiwania między poszczególnymi etapami, a to pozwala na przyspieszenie wielu procesów.

Magazyn tranzytowy cechuje intensywny przepływ ładunków. Podlegają one ciągłej rotacji. Najczęściej ten rodzaj obiektu sprawdza się w przypadku branży spożywczej oraz handlu detalicznego.

Magazyn dystrybucyjny

W tym przypadku najważniejsza jest lokalizacja – jak najbliższej klienta końcowego. Rolą obiektu jest zapewnienie zapasów na konkretny obszar w możliwe jak najkrótszym czasie, bez przerywania łańcucha dostawy.

Magazyn dystrybucyjny służy do składowania towarów, na które jest największy popyt w danym regionie. Zwykle składowane są tu takie same towary na paletach, a stopień ich rotacji jest wysoki.

Magazyn produkcyjny

Inna jego nazwa to magazyn zaopatrzeniowy. Podstawowym zadaniem jest składowanie części niezbędnych w procesie produkcji. Obiekty zaopatrują linie produkcyjne w niezbędne komponenty, surowce czy półprodukty.

Sprawne funkcjonowanie magazynu produkcyjnego umożliwia nieprzerwaną i ciągłą produkcję, dlatego obiekt musi być zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie fabryki. Bardzo często są one połączone ze sobą system przenośników paletowych.

Magazyn kompletacyjny

Obiekt ten stoi na straży sprawnego i bezbłędnego kompletowania zamówień. Działa tu system składowania z bezpośrednim dostępem do towarów. Najczęściej wykorzystywane są regały półkowe, z których operator może pobrać jednostki w dowolnej chwili, gdy tylko będą potrzebne.

Magazyn kompletacyjny musi mieć na wysokim poziomie realizowaną pracę operatorów, jak i bardzo dobrze zorganizowaną przestrzeń składowania. Aby usprawnić i przyspieszyć wiele procesów, wyposażenie obejmuje przede wszystkim regały do obsługi ręcznej lub automatyczne systemy składowania.

Magazyn konsolidacyjny

Sprawdza się w przypadku firm mających do obsługi bardzo dużą ilość zamówień. Obiekt, jeżeli działa sprawnie, umożliwia przyspieszenie procesu wysyłki, a także niweluje wiele błędów.

Zamówienia realizowane są tu według dostępnych jednostek ładunkowych, tras przejazdu lub konkretnego klienta końcowego. Umożliwia to przyspieszenie procesu wydawania towarów. Najczęściej magazyn konsolidacyjny posiada urządzenia automatyczne m.in. akumulacyjne przenośniki rolkowe, sortery.

Rodzaje magazynów – podsumowanie

Decyzja o wyborze konkretnego magazynu, działającego w nim systemu oraz wyposażenia to kluczowe aspekty dające możliwość prowadzenie profesjonalnego działalności, jeżeli chodzi o składowanie towarów. Strategia logistyczna firmy musi być bardzo dobrze przemyślana.

Klasyfikacja Magazynów Ze Względu Na Zastosowanie - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź