Wszystkie aktualności

Organizacja magazynu- jak zorganizować magazyn?

Sprawnie funkcjonujący magazyn pozwala przynieść przedsiębiorcy zyski na odpowiednim poziomie. Warto znać sposoby, jak zagwarantować prostą i skuteczną pracę w magazynie. Stopień zorganizowania magazynu zależy w dużej mierze od liczby składowanych towarów. Gdy asortyment się powiększa, można szybko osiągnąć granicę wydolności. Konieczna jest właściwa organizacja pracy magazynu.

Organizacja magazynu rozpoczyna się od utrzymywania porządku

Posprzątanie magazynu i pozbycie się z niego niepotrzebnego wyposażenia jest kluczowe dla prowadzenia profesjonalnej działalności gospodarczej. Fizyczny porządek jest niezwykle ważny. Umożliwia zorganizowanie przestrzeni w taki sposób, aby każdy pracownik wiedział, gdzie znajdują się określone narzędzia i przedmioty.

Przestrzeń magazynowa musi być precyzyjnie zaplanowana. Niesprzątany, chaotyczny obiekt nie budzi zaufania klientów. Aby temu zapobiec, należy wyznaczyć konkretne strefy do składowania towarów, dbać w nich o czystość i korzystanie z nowoczesnych urządzeń. Czysty, schludny magazyn to absolutna podstawa we współczesnej działalności, jeżeli chcesz utrzymać się na rynku.

Organizacja magazynu produkcyjnego poprzez zastosowanie właściwego wyposażenia

Regały magazynowe odpowiadają za bezpieczne składowanie towarów. Kryterium ich wyboru są przede wszystkim rodzaje produktów, jakie obsługuje magazyn.

Najpopularniejsze są regały półkowe, które najczęściej są wykorzystywane w hurtowniach i sklepach. Umożliwiają obsługę lekkich oraz ciężkich produktów, a ich zaletami jest prosty montaż i łatwa obsługa.

Regały paletowe stanowią natomiast podstawowe wyposażenie każdego profesjonalnego magazynu, gdzie składowanie odbywa się z użyciem palet. Umożliwiają dostęp do każdej z nich, skracają przez to czas rozładunku i załadunku. Dzięki temu, że mogą współpracować ze specjalistycznym sprzętem, z powodzeniem można zamontować je w bardzo dużym obiekcie.

Regały wspornikowe przystosowane są do realizacji najbardziej skomplikowanych zadań. Są zabezpieczone przed korozją, dlatego można zastosować je zarówno w magazynach zamkniętych, półotwartych, jak i otwartych. Zapewniają swobodny dostęp do każdego ładunku, bez konieczności przedzierania się przez poszczególne warstwy.

Pola odkładcze w dobrze zorganizowanym magazynie

Przyspieszają transport towarów i dobrze organizują pracę w całym magazynie. Dostarczane i oczekujące na wydanie materiały mają swoje miejsce. Ważne jest, aby zastosować również jedną ważną strefę, jaką jest segregacja odpadów. Pozwoli to na prawidłowe składowanie opakowań, także wielokrotnego użytku.

Organizacja magazynu powinna uwzględniać wydzielenie miejsc do parkowania wózków widłowych, paletowych oraz innych środków transportu bliskiego.

Zasady organizacji magazynu pod względem zarządzania

Zarządzanie magazynem musi odbywać się przez wykwalifikowaną kadrę. Jest to najważniejszy czynnik decydujący o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Aby procesy magazynowe można było realizować w sposób sprawny, należy zapewnić odpowiednie warunki pracy, wartościową ilość pracowników, a także zadbać o dotrzymywanie terminów dostaw.

Nawet posiadając wyposażony w innowacyjne sprzęty magazyn, nie uda się osiągnąć dobrych rezultatów, jeżeli organizacja pracy magazynu będzie na niskim poziomie. Ważne jest, aby pracownicy mieli dostęp do innowacyjnych systemów zarządzania, jak np. WMS. Automatyzacja wielu procesów także ułatwia organizację i pozwala na realizację dostaw na czas. Pracownicy nie muszą tracić czasu na chodzenie po magazynie, aby znaleźć określony towar. Pojawia się w systemie, wyznaczając miejsce, do którego należy dotrzeć, aby zrealizować zamówienie.

Organizacja magazynu – podsumowanie

Dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo musi być zorganizowane zgodnie z potrzebami właściciela. Należy stworzyć profesjonalny projekt, zadbać o nowoczesne wyposażenie magazynu, a także zatrudnić wykwalifikowaną kadrę. Dbając o te czynniki, utrzymanie magazynu i jego rozwój nie będą stanowiły większego problemu. 

Organizacja Magazynu- Jak Zorganizować Magazyn? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź