Oznaczenie regałów magazynowych – co musisz wiedzieć?
Prawidłowo wykonane oznaczenie regałów magazynowych zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i ułatwia pracownikom wykonywanie obowiązków zawodowych. Sprawia również, że praca w magazynie jest wydajna.
Oznaczenia regałów jest niezbędne dla przestrzegania zasad BHP oraz pracy, a także zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa w magazynie. Gwarantują odpowiednie warunki pracy, szybkie wykonywanie powierzonych obowiązków, w sposób wydajny i bez narażenia zdrowia.
Oznakowanie regałów magazynowych – wymagania
Oznakowanie regałów musi być logiczne, przejrzyste oraz czytelne. Nie może wzbudzać żadnych wątpliwości, a ponadto należy stosować się do hierarchicznej zasady: od największych do najmniejszych jednostek. Znaki i oznaczenia stosowane w magazynie powinny być wykonywane z trwałych, odpornych na niekorzystne czynniki materiałów. Nie mogą ulegać szybkim przetarciom, blaknięciu oraz rozmazywaniu liter.
Do oznaczania regałów magazynowych wykorzystywane są:
- etykiety magnetyczne,
- etykiety samoprzylepne z kodem kreskowym lub QR,
- szyldy regałowe,
- tabliczki wkręcane.
Systemy oznakowania regałów magazynowych
Oznakowanie regałów w magazynie można przeprowadzić, stosując kody literowe, cyfrowe lub kolorystyczne. Wybrany system można zastosować do oznaczenia rodzajów składowanych towarów oraz ich położenia w magazynie.
Najpopularniejsze jest znakowanie hierarchiczne: od największych do najmniejszych jednostek, rozpoczynając od magazynu, poprzez konkretne strefy i ciągi, alejki, regały, kolumny, piętra, a kończąc na półkach lub miejscach paletowych. Największe znaczenie ma to w przypadku dużych obiektów, gdzie niezrozumiałe oznakowania mogłyby wprowadzać w błąd pracowników i uniemożliwiać poprawną kompletację zamówień.
W magazynie można zastosować także znaki BHP. Mogą one ostrzegać m.in. przed miejscami, w których składane są niebezpieczne substancje.
Oznakowanie miejsc składowania w magazynie – rodzaje
Przestrzeń magazynowa wymaga odpowiedniej organizacji, a są ją w stanie zapewnić oznaczenia regałów.
Oznaczenie nośności regałów
Jest to najważniejszy parametr, który musi być widoczny dla każdego pracownika. Producent zawsze dołącza informacje o nośności poszczególnych półek na dobrze widocznych naklejkach lub w instrukcji.
Informacje o regale
W widocznym miejscu należy umieścić dane producenta regału magazynowego oraz jego model. Pozwoli to na szybką weryfikację, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do konstrukcji i jej przeznaczenia.
Jak obliczyć dopuszczalne obciążenie regałów?
Przepisy prawa regulują dopuszczalne obciążenie regałów magazynowych. W zależności od konstrukcji przyjmuje się wartości zmiennych, co daje możliwość samodzielnej weryfikacji obciążenia w prowadzanym magazynie. Uniknąć można wtedy wielu błędów.
Maksymalne obciążenie regałów można oszacować, sumując nośność każdej z półek wchodzących w ich skład. Trzeba jednak mieć świadomość, że poprawną nośność wskazywaną przez producenta można osiągnąć jedynie wtedy, gdy regał został prawidłowo zamontowany i przymocowany do ściany.
Znaki ostrzegawcze stosowanie w magazynie
Oznakowanie nośności regałów magazynowych nie są jedynymi, które powinny znaleźć się w każdym magazynie. Trzeba także stosować znaki ostrzegawcze:
- znaki zakazu — okrągły kształt z czarnym piktogramem na białym tle. Informuje m.in. o braku wjazdu dla wózków widłowych,
- znaki ostrzegawcze — trójkątny kształt z czarnym piktogramem na żółtym tle. M.in. śliska nawierzchnia,
- znaki nakazu — okrągły kształt z białym piktogramem na niebieskim tle. M.in. nakaz zastosowania odpowiedniego obuwia,
- znaki wyjścia ewakuacyjnego lub pierwszej pomocy — prostokątny lub kwadratowy kształt z białym piktogramem na zielonym tle. M.in. wyjście ewakuacyjne,
- znaki przeciwpożarowe — prostokątny lub kwadratowy kształt z białym piktogramem na czerwonym tle. M.in. gaśnica.
Oznaczenia regałów na magazynie – podsumowanie
Oznaczenia regałów wysokiego składowania, jak i klasycznych należy zastosować dla bezpieczeństwa towarów i pracowników. Dopełnienie wszystkich formalności i przestrzeganie przepisów prawa spowoduje, że regulacja ruchem oraz wykonywanie zadań w sposób efektywny będą jak najbardziej możliwe.