Oznaczenie regałów magazynowych – co musisz wiedzieć?
Oznaczenia magazynowe to absolutna konieczność, której pod żadnym pozorem nie należy pomijać. Przestrzeń robocza musi zostać oznakowana dla bezpieczeństwa pracowników i zachowania porządku w magazynie.
Znaki i oznaczenia stosowane w magazynie
Oznaczenia stosowane w magazynie mają różne zastosowanie. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące warianty.
Oznaczenia BHP
Stwarzają atmosferę bezpieczeństwa w magazynie, przypominają o kluczowych zasadach, których powinien przestrzegać pracownik.
Oznaczenia poziome
Są umieszczane na posadzkach magazynowych, wyznaczają konkretne sektory i sekcje charakteryzujące się określonym przeznaczeniem. Mogą służyć do wydzielenia m.in. miejsc parkingowych dla wózków widłowych. Wytyczają także ścieżki do poruszania się dla pracowników magazynu.
Oznaczenia regałów
Dobre oznaczenie regałów magazynowych pozwala na zaplanowane poruszanie się po magazynie, szybkie wyszukiwanie towarów i prawidłowe ich rozmieszczanie na półkach. Profesjonalne oznaczenia regałów magazynowych znacząco ułatwiają pracę, dbają o porządek i zwiększają wydajność pracowników.
Oznakowanie miejsc składowania w magazynie
Właściwe wytyczenie miejsc składowania w magazynie ma wpływ na jakość i higienę pracy. Znaki magazynowe ułatwiają codzienną organizację.
Oznaczenia informacyjne
Oznaczenia w magazynie powinny przekazywać również konkretne informacje dla pracowników. Są to m.in. oznaczenia typu maszyn, instrukcje dotyczące użytkowania urządzeń, dopuszczalne obciążenie regału, symbole wyznaczające toalety lub stołówki.
Oznakowanie regałów magazynowych – wymagania określane przez prawo
Wszystkie oznakowania stosowane w magazynie muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dzięki temu w trakcie kontroli właściciel nie będzie narażony na karę, a jednocześnie nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników.
Istnieją pewne reguły, których należy przestrzegać, tworząc oznakowanie regałów:
- na każdym regale magazynowym musi znaleźć się informacja dotycząca jego nośności. Jak obliczyć dopuszczalne obciążenie regałów? Wskazówki można znaleźć u producenta, m.in. w specyfikacji technicznej konkretnej konstrukcji;
- istotne są informacje na temat rodzaju konstrukcji, producenta, podstawowe parametry decydujące o prawidłowym użytkowaniu,
- symbole mają dać poczucie bezpieczeństwa pracownikom.
Jakie zalety mają profesjonalne oznaczenia regałów wysokiego składowania?
Poza oczywistą kwestią dotycząca zachowania bezpieczeństwa oraz utrzymania porządku w magazynie, oznakowanie regałów ma wiele korzyści zapewniających profesjonalne prowadzenie magazynu:
- poprawia się wydajność pracy pracowników, którzy mogą swobodnie poruszać się po magazynie,
- ruch w obiekcie jest bardzo sprawny, wypadki zdarzają się rzadko,
- prawidłowo obsługiwane maszyny i urządzenia nie ulegają awariom. Oznaczenie nośności regałów pozwala na brak przeciążeń konstrukcji.
Wysoka jakość pracy i prawidłowe zarządzanie magazynem jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną zastosowane profesjonalne oznaczenia regałów na magazynie. W praktyce wpływa to na poprawę organizacji pracy, właściwe zarządzanie przestrzenią i brak kłopotów związanych z awariami czy bezpieczeństwem. Oznakowanie nośności regałów magazynowych niewiele kosztuje i zajmuje bardzo mało czasu, a tak wiele może zmienić w prowadzonej działalności.
Znaki magazynowe, w tym dopuszczalne obciążenie regałów magazynowych – podsumowanie
Innowacyjne podejście do zarządzania magazynem polega na trzymaniu wysokich standardów bezpieczeństwa, dbaniu o komfort pracy pracowników i zapewnianiu możliwie jak najwyższej wydajności. Pomagają w tym wszelkie znaki i naklejki. Dopuszczalne obciążenie regału, informacje o poprawnej obsłudze maszyn, wytyczanie miejsc składowania powodują, że pracownik może rozsądnie poruszać się po magazynie, nie błądzi, jego praca jest zorganizowania, a ruchy skoordynowane.
Znaki magazynowe zawsze powinny informować o najważniejszych aspektach, a bez dwóch zdań jest nim nośność półek magazynowych. Jeżeli nośność regałów jest określona na danym poziomie, a towar będzie cięższy, łatwo może dojść do tragedii: zniszczony asortyment, uszczerbek na zdrowiu pracownika. Nie należy do tego dopuszczać. Jasno oznaczając nośność półki regału, można zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.