Wszystkie aktualności

Regał grawitacyjny – co to jest, rodzaje, zalety

Regały grawitacyjne stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakie możesz wprowadzić do swojego magazynu. Umożliwiają bezpieczne składowanie towarów, skutecznie wykorzystują przestrzeń użytkową, a ich obsługa odbywa się z pomocą wózków widłowych. Co jeszcze sprawia, że regał grawitacyjny powinien znaleźć się w Twoim magazynie?

Regały grawitacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Każdy regał grawitacyjny jest wyposażony w rolki lub wózki, które umożliwiają szybką obsługę dużej ilości ładunków. Efektywne kompletowanie zamówień jest możliwe bez żadnych niepotrzebnych opóźnień. Towary przemieszczają się po rolkach samoczynnie poprzez skuteczne wykorzystanie siły grawitacji. Ruch jest kontrolowany i całkowicie bezpieczny dla pracowników, dlatego nie ma tutaj mowy o żadnej przypadkowości.

Istnieje możliwość dowolnego ustawienia nachylenia rolek, tak aby dopasować go do typu segregowanego ładunku. Jeżeli chodzi o regał paletowy przepływowy, zwykle ma on nachylenie 3-4% w stosunku do poziomu, ale gdy transportowane są pojemniki, można te parametry nieco zwiększyć.

Rodzaje regałów grawitacyjnych

Regały przepływowe grawitacyjne

Inna ich nazwa to regały rolkowe. Składają się z dwóch korytarzy roboczych umieszczonych po przeciwległych stronach konstrukcji. Z jednej strony palety są odkładane, a z drugiej pobierane. Pozwala to na wykonywanie procesów bez ich wzajemnego zakłócania. Minimalizuje to również ryzyko wystąpienia wypadku i przyspiesza całą procedurę magazynowania.

Każdy regał paletowy przepływowy posiada minimalny spadek, co gwarantuje samoczynne przemieszczanie się palet po rolkach w sposób bezpieczny. Obsługa odbywa się zgodnie z zasadą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).

Regały grawitacyjne z automatycznym systemem

Regały w tym modelu są wzbogacane o układnice paletowe, co gwarantuje pobieranie i odkładanie ładunków w sposób automatyczny. Takie rozwiązanie niezbyt często występuje w magazynach. Właściciele chętniej decydują się na model półautomatyczny, w którym układnica zarządza tylko jedną stroną regału, a na drugim końcu kanału pracują już fizycznie operatorzy.

Regały push-back

Proces magazynowania odbywa się tylko z jednej strony. Oszczędza to sporo miejsca w magazynie i umożliwia na wdrożenie systemu LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło). Najczęściej regały te wprowadzane są do magazynów o średniej rotacji towarów, gdzie na jednym poziomie składowania znajdują się te same jednostki.

Załadunek palet odbywa się z pomocą wózków popychanych wzdłuż szyn jezdnych. Na głębokość można przechowywać w ten sposób aż do 6 palet. Wprowadzając ten regał do magazynu, znacząco usprawniasz pracę, a tym samym zwrot inwestycji jest znacznie szybszy, co wielu inwestorom odpowiada.

Regały grawitacyjne do kompletacji

Inna ich nazwa to regał przepływowy półkowy. Umożliwia szybką i dokładną kompletację zamówień. Magazyn działa w systemie FIFO, umożliwia zarządzanie wszędzie tam, gdzie występuje wysoka rotacja towarów. Szybkie pobieranie towarów i kompletowanie z nich zamówień to atut nowoczesnych magazynów, w których działają regały FIFO. Z pewnością warto w nie zainwestować, ponieważ operatorzy mają znacznie mniejsze dystanse do pokonania, aby skompletować zamówienie, przestrzeń magazynowa jest bardzo dobrze zagospodarowana, a procesy magazynowe odbywają się bez zakłóceń.

Regały grawitacyjne – zalety

Zanim zainwestujesz w regały grawitacyjne, poznaj ich najważniejsze zalety decydujące o perfekcyjnym wykorzystaniu w przestrzeni magazynowej.

Oszczędność czasu

Zarządzanie procesami magazynowymi i kompletowanie zamówień odbywa się w sposób szybki i bardzo sprawny. Wózki widłowe, aby załadować palety, nie muszą wjeżdżać do kanałów, zarządzanie odbywa się z dwóch stron. To ogranicza ryzyko wypadku, a także zmniejsza zakłócenia w kompletowaniu zamówień.

Skuteczne systemy bezpieczeństwa

Regały grawitacyjne są wzbogacane o pełne zabezpieczenia, które eliminują większość zagrożeń mających miejsce w magazynie. Wykorzystywane są do tego rolki hamujące kontrolujące prędkość przesuwania ładunków, centrowniki palet gwarantujące właściwe ułożenie palet w kanałach, a także zatrzymywacze palet rozkładające nacisk nakładany przez jednostki magazynowe na siebie.

Elastyczność

Bez większych problemów każdy regał przepływowy grawitacyjny uda się dostosować do rodzaju składowanego towaru. Nie ograniczają Cię wielkości palet, kontenerów czy ich nietypowe kształty. Kompletacja zamówień zawsze odbywa się w sposób bezproblemowy i szybki, a także bezpieczny.

Szerokie zastosowanie w branży magazynowej

Regały przepływowe grawitacyjne świetnie sprawdzają się w wielu sektorach magazynowania. Na pewno odnajdą się świetnie przy zarządzaniu towarami o krótkim terminie przydatności do spożycia, szczególnie gdy znajdzie zastosowanie zasada FIFO. Można je wykorzystać także jako bufor łączący dwie strefy magazynowania, w celu przekazywania ładunków ze strefy magazynowania do strefy wysyłki. Regały grawitacyjne mogą także pełnić ważną funkcję dla towarów oczekujących na wysyłkę.

Regał Grawitacyjny – Co To Jest, Rodzaje, Zalety zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź