Wszystkie aktualności

System WMS – zalety i wady

System zarządzania magazynem, czyli WMS to program logistyczny, który ułatwia sterowanie wszystkimi operacjami, począwszy od przyjęcia ładunków, po ich rozmieszczenie w magazynie aż po wysyłkę do klienta końcowego. Wyspecjalizowany program eliminuje błędy i zwiększa wydajność magazynu.

Jak działa system WMS?

System WMS wpływa na wydajność magazynu. Organizuje, kontroluje, optymalizuje, rozmieszcza surowce, a także steruje operacjami wykonywanymi przez operatorów. W magazynach, w których działa system WMS działania realizowane są wydajnie.

Wdrożenie cyfrowego systemu zarządzania magazynem pozwala wyeliminować wiele błędów typowych dla działań człowieka, umożliwia szybkie przygotowanie dokumentacji papierowej, a także automatyczny przepływ ważnych informacji. Generowane automatycznie etykiety pozwalają na szybką identyfikację produktów.

Zalety systemu WMS

1.Kontrola stanu magazynowego w czasie rzeczywistym

Pełna kontrola stanu magazynowego w czasie rzeczywistym zapewnia zapisywanie wejścia i wyjścia produktów z magazynu. Dzięki temu kierowanie działaniami logistycznymi odbywa się w sprawny sposób, dostępna jest rzeczywista informacja o ilości jednostek znajdujących się w magazynie.

2. Organizacja działań w magazynie

System WMS koordynuje prace w magazynie. Oprogramowanie wydaje polecenia na podstawie zbioru reguł i kryteriów określonych przez kierownika magazynu. Zarządzanie lokalizacjami ułatwia kontrolę zapasów, a także poprawia wydajność realizowanych operacji.

System WMS zarządza działaniami realizowanymi przez pracowników, a to wpływa na wydajność. Wyznaczane są efektywne trasy kompletacji.

3. Automatyzacja procesów logistycznych

W magazynie, w którym działa system WMS, należy zastosować również automatyczne urządzenia takie, jak układnice, przenośniki oraz inne systemy do obsługi ładunków. Dzięki temu wszystkie operacje będą kontrolowane przez nadrzędny system.

4. Integracja z systemami łańcucha dostaw

Wdrożenie systemu WMS pozwala na skuteczną wymianę informacji. Można zintegrować go z ERP czy MES, w celu skoordynowania operacji logistycznych między różnymi działami firmy.

Wady systemu WMS

Choć system WMS jest niezwykle przydatny, jeżeli chodzi o kontrolę operacji w magazynie, ma oczywiście pewne wady:

  • konieczne wsparcie partnera logistycznego – system WMS jest w pełni sparametryzowany, dostosowany do wymogów firmy. Kluczową rolę odgrywa prawidłowa konfiguracja, a także bezbłędne wdrożenie oprogramowania;
  • niezbędne dokładne przemyślenie potrzebnych rozwiązań – system WMS daje wiele możliwości, ale nie wszystkie sprawdzą się równie dobrze w Twojej firmie. Istotne jest zastosowanie tych, które wpłyną w realny sposób na wydajność magazynu. Niezbędne są do tego doświadczenie i kompetencje partnera logistycznego.

System WMS w logistyce – podsumowanie

Oprogramowanie do zarządzania magazynem, czyli system WMS to rozwiązanie cyfrowe, które przynosi realne korzyści dla wydajności logistyki. Wszechstronny, elastyczny i skalowalny program umożliwia skuteczną kontrolę wielu procesów logistycznych.

System Wms – Zalety I Wady - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź