Wyzwania i trendy w logistyce magazynowej 2023
Liderzy biznesowi pod koniec i na początku każdego roku przygotowują zestawienie wyzwań oraz trendów dla logistyki magazynowej, które mają obrazować konieczne do wprowadzenia zmiany, aby nadążyć za potrzebami rynku. Na jakie wyzwania w zarządzaniu łańcuchem dostaw w magazynie muszą przygotować się przedsiębiorcy w 2023 roku? Sprawdź.
Wpływ na logistykę magazynową ma wiele czynników, zarówno kwestie technologiczne, jak i ekonomiczne. Poniżej prezentujemy najgorętsze wyzwania i trendy prognozowane na 2023 rok.
Logistyka magazynowa – nowe trendy i wyzwania
Magazynowanie w 2023 roku staje przed wieloma starymi, jak i nowymi wyzwaniami. Rośnie z pewnością znaczenie zróżnicowanego rozwoju, jak i duże znaczenie ma automatyzacja w logistyce magazynowej.
Magazyn przyszłości – jakie technologie będą kluczowe?
- Quick commerce – rozwój e-commerce a logistyka magazynowa to temat, który jest nieustannie omawiany od 2020 roku, z uwagi na zwiększone zainteresowanie zakupami online w trakcie pandemii COVID-19. Dziś magazyny obsługujące procesy quick commerce są najszybciej rozwijającymi się na rynku.
- Centra danych – technologia chmur obliczeniowych, sztuczna inteligencja, 5G, jak i inne innowacje w logistyce magazynowej są obecnie kluczowe. Rozwój e-commerce sprawił, że mobilne zarządzanie danymi jest wręcz konieczne.
Przemysł 4.0 a logistyka magazynowa
Transformacja cyfrowa obserwowana już od kilku lat przyczyniła się do nowej fali rewolucji przemysłowej, na gruncie której powstał przemysł 4.0.Logistyka magazynowa jest dziś oparta o innowacyjne zmiany społeczne i technologiczne. Zmieniły się przyzwyczajenia konsumentów, którzy dokonują zakupów głównie online. Procesy produkcyjne zostały w dużej mierze zautomatyzowane, a zarządzanie nowymi liniami odbywa się w oparciu o innowacyjne technologie.
W nowoczesnych fabrykach zastosowanie znajdują inteligentne systemy zarządzania budynkami, stosowane są rozwiązania optymalizujące zużycie energii oraz zasobów. Kluczowe jest także inteligentne sterowanie maszynami, jak i wdrażanie zaawansowanych technologii informatycznych, dzięki którym optymalizacja procesów w magazynie odbywa się znacznie sprawniej.
Korzyści płynących z wdrażanych zmian jest wiele, najważniejsze to zwiększenie wydajności, ale i realne oszczędności.
Zrównoważony rozwój to priorytet
Rządy wymagają od przedsiębiorców prowadzenia działalności zrównoważonej i etycznej. Aby to zapewnić, konieczne są realne zmiany w całym łańcuchu dostaw, jak i zgłaszanie partnerów, których działalność jest degradująca dla środowiska. UE regularnie wydaje przepisy, które mają na celu maksymalną ochronę natury.
Zmieniające się wymagania konsumentów i zwiększająca się świadomość społeczna powodują, że firmy muszą podejmować zrównoważone działania, ograniczać emisję gazów cieplarnianych, jak i produkować opakowania możliwe do recyclingu. W dłuższej perspektywie może to się opłacać nie tylko ze względów środowiskowych, ale także dla zwiększenia konkurencyjności i pokazania się z jak najlepszej strony klientom.
Efektywność w magazynowaniu – jak ją osiągnąć?
Kolejny trend polega na wprowadzeniu elastycznych rozwiązań w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, co ma przełożyć się na efektywność magazynowania. Firmy muszą utrzymywać wysoki poziom świadczonych usług, łagodzić krótkoterminowe skutki kryzysu, a także ułatwiać sobie realizację procesów logistycznych. W tym celu konieczne są nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu magazynem, takie jak automatyzacja oraz korzystanie z pełnych możliwości systemu WMS. Narzędzia te umożliwiają śledzenie danych w czasie rzeczywistym, weryfikację i kontrolę stanu magazynowego w bardzo szybkim tempie.
Wyzwania i trendy w logistyce magazynowej – podsumowanie
Przedsiębiorcy nieustannie muszą zmagać się z dynamiczną sytuacją na globalnym rynku, walczyć z kryzysem gospodarczym, zwiększać swoją wydajność, a jednocześnie obniżać koszty, aby ich działalność nadal była opłacalna. Dopasowując innowacyjne rozwiązania technologiczne do potrzeb, jednocześnie korzystając z porad ekspertów można wdrożyć do swojej działalności praktyczne zasady usprawniające wiele procesów.