Wszystkie aktualności

Wyzwania związane z zarządzaniem mroźnią

Mroźnia przystosowana jest do składowania towarów wymagających niskich temperatur. Istotne jest, aby zastosować łańcuch chłodzenia bez żadnych przerw, co mogłoby prowadzić do poważnych konsekwencji. Jak sobie z tym poradzić?

Mroźnia – czym się charakteryzuje?

Mroźnia jest obiektem przeznaczonym do przechowywania towarów w niskich temperaturach. Dotyczy to przede wszystkim mięs, ryb, nabiału, warzyw, a także niektórych kosmetyków oraz leków.

Obiekt logistyczny musi spełniać określone wymagania, aby mógł uzyskać miano mroźni. Przede wszystkim powinien być:

  • zbudowany z izolowanych płyt warstwowych,
  • wyposażony w urządzenia umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury m.in. w sprężarki, zawory rozprężne, parowniki,
  • wzbogacony o regały magazynowe przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Istotne, aby były wykonane ze stali nierdzewnej.

Obsługa mroźni musi być wykonywana przez personel posiadający odpowiednie ubrania ochronne chroniące przed wychłodzeniem. Niezbędne są ciepłe kurtki, rękawiczki oraz czapki.

Trudności związane z zarządzaniem mroźnią

Prowadzenie mroźni jest nie lada wyzwaniem. Trzeba przestrzegać odpowiednich przepisów, jak i pilnować utrzymania temperatury na odpowiednim poziomie. Towary wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury mogą bardzo szybko ulec uszkodzeniu i spowodować poważne straty finansowe. Istotne jest, aby mroźnię wzbogacić o czujniki spadku temperatury. Ważne jest także zastosowanie osuszaczy powietrza eliminujących namnażanie się lodu na regałach magazynowych.

Bardzo dużą trudnością jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz mroźni, gdy rotacja towarów jest wysoka. Aby zapobiec utracie zimna, warto zastosować tzw. śluzy bezpieczeństwa typu SAS z dwiema kurtynami. To rozwiązanie zapobiega nagłym zmianom temperatury.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę prowadząc mroźnię jest utrzymanie jej w idealnej czystości. Dzięki temu nie dojdzie do namnożenia mikroorganizmów mogących zniszczyć skład przechowywanych towarów. Aby to zapewnić, mroźnię należy regularnie czyścić i odkażać przy użyciu dedykowanych środków.

Jak zabezpieczyć pracowników przed zimnem z mroźni?

Troska o zdrowie pracowników w przypadku każdego biznesu powinna być dla pracodawcy priorytetem, szczególnie, gdy muszą pracować w tak trudnych warunkach, jakie obowiązują w mroźniach. W tym przypadku należy ograniczyć czas spędzany wewnątrz do absolutnego minimum.

Wielu przedsiębiorców prowadzących mroźnie decyduje się na pełną automatyzację. Inwestują w przenośniki i układnice paletowe, które mogą bezobsługowo transportować i układać towar w konkretnych lokalizacjach.

Automatyczne rozwiązania magazynowe w mroźniach poprawiają wydajność pracy i usprawniają przepływ towarów. Ponadto, ryzyko popełnienia błędu jest również znacznie mniejsze.

Nowoczesne zarządzanie mroźnią – podsumowanie

Mroźnie wymagają perfekcyjnego zarządzania i zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań magazynowych. W przeciwnym razie trudno jest mówić o prowadzeniu profesjonalnej działalności gospodarczej i zadbaniu o dobre warunki dla towarów wymagających niskich temperatur.

Wyzwania Związane Z Zarządzaniem Mroźnią - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź