Wszystkie aktualności

Jak dobrać regały do magazynu?

Regały magazynowe muszą być praktyczne i ergonomiczne. Umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w prawidłowy sposób. Urządzając magazyn, warto skorzystać z poniższych porad.

Dobór regałów magazynowych – podstawowe zasady

Magazyn musi spełniać wiele określonych funkcji, dlatego tak ważne jest rozplanowanie i zabezpieczenie przestrzeni w możliwie najlepszy sposób. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, przede wszystkim rodzaj regałów magazynowych dostosowanych do składowanego towaru. Warto wybrać system składowania umożliwiający efektywne zagospodarowanie dostępnego miejsca. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się regały wysokiego składowania. Utrzymują płynność w procesie składowania i zapewniają bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

Kluczowymi parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę decydując się na konkretne regały magazynowe są:

  • prawidłowość dokumentacji technicznej dołączonej do konstrukcji od producenta,
  • zgodność produkcji z normami PN,
  • dopuszczalne obciążenie i nośność,
  • zasady prawidłowego użytkowania.

Regały magazynowe a przestrzeń magazynowa

Zagospodarowanie przestrzeni magazynowej jest dużym wyzwaniem dla każdego właściciela magazynu. Wpływa na funkcjonowanie obiektu, bezpieczeństwo pracowników, jak i efektywność realizacji poszczególnych procesów. Dostępne w sprzedaży różne rodzaje regałów magazynowych znajdują zastosowanie w wielu działaniach logistycznych.

Regały magazynowe powinny umożliwiać jak najlepszy dostęp do składowanych towarów, utrzymywać czystość, jak i dawać możliwość modyfikacji układu. Optymalizacja przestrzeni magazynowej jest najkorzystniejsza poprzez regały modułowe, z możliwością dowolnego regulowania wysokości półek. Dodatkowym atutem jest skorzystanie z akcesoriów dodatkowych takich, jak separatory, przegrody, szuflady, drążki, w celu bezpiecznego składowania towarów.

Technologie magazynowe, z których możesz skorzystać to również antresole pozwalające na zwielokrotnienie dostępnej przestrzeni. Maksymalnie wykorzystując dostępne miejsce ułatwiasz pracę magazynierom i sprawiasz, że realizacja wszystkich procesów jest szybsza, sprawniejsza i bezpieczniejsza.

Regały paletowe a regały półkowe

Czy istnieje uniwersalny system regałowy sprawdzający się znakomicie w każdym magazynie? Nie do końca. Na szczęście dostępnych jest jednak kilka typów regałów magazynowych, co pozwala na bezpieczne składowanie towarów.

W przypadku obsługi towarów drobnicowych spakowanych w kartony lub do przechowywania luzem, najczęściej wybierane są regały półkowe o modułowej i ergonomicznej konstrukcji. Przystosowane są do obsługi ręcznej. Najczęściej składuje się na nich narzędzia, kartony, części samochodowe czy i inne drobne elementy.

Podstawowym i najprostszym wyposażeniem magazynu są natomiast regały paletowe. Umożliwiają składowanie towarów spaletyzowanych o dużej różnorodności, jak i niespaletyzowanych. Jest to możliwe za sprawą bogatego wyposażenia dodatkowego.

Wymagania prawne dotyczące doboru regałów magazynowych

Bezpieczeństwo w magazynie jest niezwykle istotne. Możesz o nie zadbać dobierając regały magazynowe zgodnie z obowiązującymi przepisami, wśród których najważniejsze to:

  • PN-M-78320:1978 – Urządzenia do składowania – Regały magazynowe – Nazwy, określenia, podział i symbole.
  • PN-M–78321 1988 – Regały magazynowe wolnostojące – Wymagania i badania. Przeglądy okresowe regałów magazynowych.
  • PN-EN 15635:2010 – Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania.

Istotne jest również, aby montaż i demontaż regałów magazynowych odbył się zgodnie z zaleceniami producenta dołączonymi do sprzedawanych konstrukcji.

Regały dopasowane do potrzeb magazynu – podsumowanie

Wysokie koszty regałów magazynowych sprawiają, że właściciele obiektów magazynowych bardzo dużą uwagę przykładają do maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Korzystając z porad, stosując się do obowiązujących norm i przepisów można zagospodarować magazyn przy wykorzystaniu wysokiej klasy konstrukcji. 

Jak Dobrać Regały Do Magazynu? - Dlamagazynu zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź