Jak magazynować blachy?
Stawiając na dedykowane rozwiązania do składowania blach, można oszczędzić powierzchnię, zwiększyć efektywność produkcji, a także zapewnić sobie łatwy dostęp do asortymentu. Dostępnych jest szereg rozwiązań do składowania blach. Można skorzystać z prostych systemów typu regały na blachy lub wykorzystać automatyczne magazynowanie arkuszy. Specjalnie zaprojektowane systemy spotykają się z coraz większym uznaniem klientów.
Regał na blachy – definicja
Regały magazynowe na blachy są najwygodniejszym rozwiązaniem, z jakiego można skorzystać do składowania tego typu materiałów. Oszczędzają powierzchnię magazynową, a dzięki temu, że jest możliwość wykonania konstrukcji na wymiar, każdy klient może zdecydować się na zamówienie dopasowane do potrzeb.
Regał na blachy wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem i dostępnością dwuczęściowych półek. Istnieje możliwość zamówienia konstrukcji, której dolna część to wysuwane półki, a górna posiada funkcję przekładania na transport.
Zasady prawidłowego składowania blach
Często zachodzi konieczność składowania blach przez dłuższy czas. Arkusze należy w takiej sytuacji ułożyć pod kątem minimum trzech stopni w zamkniętym pomieszczeniu na suchych drewnianych podkładach oddzielających je od posadzki na minimum 20 cm. Każdy arkusz należy przełożyć suchymi listewkami drewnianymi, co zagwarantuje skuteczną cyrkulację powietrza. W taki sposób blachy można składować do 6 miesięcy od daty produkcji.
Ponadto jest możliwość składowania paczek z blachą jedna na drugiej (maksymalnie do 3). Nie należy ich dodatkowo obciążać. Zakazane jest również chodzenie po nich.
Bardzo istotne jest, aby zapewnić blachom odpowiednie warunki przechowywania. Ma to wpływ na ich trwałość oraz jakość. W żadnym wypadku nie należy układach blach w pobliżu nawozów, kwasów i innych agresywnych substancji. Należy umieścić je w suchych i zamkniętych pomieszczeniach, w których nie ma ryzyka wystąpienia nadmiernej wilgoci.
Regał na arkusze blachy – zalety wykorzystania w magazynie
- Oszczędność powierzchni.
- Efektywność produkcji.
- Łatwy i szybki dostęp do materiałów.
- Stała kontrola stanu magazynowego.
Automatyczne składowanie blach – dlaczego warto?
Jeżeli standardowy regał na blachy to dla Ciebie za mało, warto postawić na innowacyjny system automatycznego składowania. Załadunek i rozładunek odbywa się tu w bardzo szybkim tempie, bez ryzyka popełnienia błędów. Automatyzacja całego procesu pozwala na szybką realizację zamówień.
W pełni automatyczny magazyn blach składa się z dwóch równoległych rzędów regałów, między którymi porusza się układnica regałowa. System zwiększa pojemność magazynu i optymalizuje wydawanie towarów.
Magazynowanie blach – podsumowanie
Przechowywanie blach z zachowaniem odpowiednich zasad wpływa na ich jakość oraz trwałość. Można wykorzystać zarówno klasyczny regał na blachy płaskie, jak i automatyczne systemy składowania, w zależności od stopnia zaawansowania prowadzonego magazynu.