Jakie środki ochrony indywidualnej warto stosować w magazynie?
Ochrona operatorów w środowisku pracy jakim jest magazyn, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, nie wywołuje przestojów i umożliwia realizowanie na czas wszystkich zamówień. Dbanie o BHP w magazynie jest bardzo ważne i zapobiega poważnym problemom mogącym wpłynąć na rozwój firmy.
W codziennej pracy operatorzy narażeni są na wiele zagrożeń mogących wyłączyć ich nawet na kilka miesięcy z obowiązków. Przygniecenie przez ładunek, skaleczenie dłoni, poślizgnięcie na mokrej posadzce to tylko niektóre z nich. Jeżeli magazyn będzie prowadzony zgodnie z zasadami BHP do wielu niebezpiecznych sytuacji na pewno nie dojdzie.
Przepisy unijne, których należy przestrzegać w magazynie oraz innych miejscach pracy
Środki ochrony indywidualnej, czyli ŚOI są poważnie traktowane przez Unię Europejską i zalecane w wielu miejscach pracy. Dotyczą zarówno zasad projektowania i produkcji, jak i stosowania odpowiednich rozwiązań, ich doboru oraz właściwej konserwacji.
Projektowanie i produkcję ŚOI określa unijne rozporządzenie 2016/425, w ramach którego określone są zasady wdrażania środków ochrony indywidualnej zgodnie z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Stosowanie ŚOI określa dyrektywa 89/659/EWG, w ramach której pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Kierowcy mają natomiast za zadanie dbać o właściwe wyposażenie, konserwację oraz sprawność wszystkich elementów znajdujących się w miejscu pracy.
Środki ochrony indywidualnej, które mogą zapobiec wielu groźnym sytuacjom w magazynie
Praca wykonywana przez operatorów w magazynie może być niebezpieczna, ponieważ są oni narażeni m.in. na uszkodzenia ciała spowodowane upadkiem ciężkich materiałów czy poparzenia wywołane kontaktem z żrącymi płynami. Jeżeli pracownikom zostaną przydzielone odpowiednie środki ochrony indywidualnej, najbardziej wrażliwe części ciała, czyli głowa, oczy i dłonie, będą właściwie chronione.
Przede wszystkim operatorzy pracujący w magazynie muszą nosić kaski ochronne, które ochronią ich przed uderzeniami spadających z dużej wysokości przedmiotów. Są one projektowane tak, aby zamortyzować w jak najlepszy sposób uderzenie i zabezpieczyć przed ewentualnym rozcięciem skóry głowy.
Bardzo duże znaczenie ma również zabezpieczenie dłoni przed urazami poprzez noszenie rękawiczek. Przenoszenie pojemników czy też palet, choć jest łatwym zadaniem, może doprowadzić do poważnych skaleczeń.
Środki ochrony indywidualnej przydzielane pracownikom powinny także obejmować okulary chroniące oczy przed kontaktem z ciałami obcymi, przede wszystkim pryskającymi substancjami chemicznymi, pyłkami z powietrza czy promieniowaniem UV.
W magazynie niezwykle ważne jest również noszenie odpowiedniego obuwia. Zabezpiecza ono stopy przed uszkodzeniami spowodowanymi spadającymi przedmiotami z dużej wysokości. Ponadto dobrze dobrane obuwie niweluje odczucie zmęczenia i zmniejsza ryzyko chorób związanych z wykonywaniem pracy na stojąco.