Podsumowanie 2022 roku na rynku magazynowym
Rynek magazynowy w Polsce ciągle się rozwija. Warto sprawdzić, co zmieniło się w 2022 roku w działalności przedsiębiorców.
Duża niepewność w związku z wojną w Ukrainie, inflacja i ryzyko globalnej recesji to duże problemy odczuwane we wszystkich branżach, także magazynowej. Czynniki te mocno zahamowały rozwój w 2022 roku i wpłynęły na zmianę wielu planów inwestycyjnych.
Sytuacja gospodarcza w Polsce w 2022 roku
Wskaźnik inflacji z każdym miesiącem wzrasta, zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy z niepokojem obserwują dane przedstawiane przez NBP. Zarówno ograniczenie wzrostu PKB, jak i rosnące koszty życia wskazują, że w 2023 roku będziemy obserwować jeszcze większe spowolnienie gospodarki w Polsce. Już w mijającym roku było to mocno dostrzegalne, a ma być jeszcze gorzej. Przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim rosnące ceny energii, niedobory w łańcuchach dostaw, a także skutki wojny w Ukrainie.
Popularność dużych powierzchni magazynowych w 2022 roku
Można mówić o kryzysie, ale przedsiębiorcy w Polsce potrafią sobie z nim radzić. Jak już inwestują to w duże powierzchnie magazynowe dające im perspektywy rozwoju. Nie rozdrabniają się. Nowe umowy zawierane są zazwyczaj na wiele lat, aby ustabilizować nieco sytuację i zapewnić sobie bezpieczne miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej.
Bardzo dużą popularnością cieszą się inwestycje w nowoczesne powierzchnie magazynowe, ze względu na chęć korzystania z automatycznych rozwiązań. To w tym przedsiębiorcy upatrują przyszłość i chcą za wszelką cenę realizować zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klientów, najlepiej w ciągu 24 godzin. Tym samym są w stanie konkurować z europejskimi magazynami, równie prężnie rozwijającymi się.
Polski rynek magazynowy w 2022 roku po raz kolejny pokazał, że ma do zaoferowania wiele. Procesy w nim zachodzące są coraz nowocześniejsze, co wpływa na wyższy poziom obsługi i przyspiesza rozwój branży.
Problemy logistyczne, którym musiała przeciwstawić się logistyka magazynowa
Ewolucje w gospodarce magazynowej są ciągłe, ale zwiększają także problemy logistyczne. Warto zwrócić na nie uwagę w kontekście podsumowania 2022 roku.
Problemy z łańcuchem dostaw
Z tym magazyny zmagały się już w 2020 roku wraz z wybuchem pandemii. 2022 rok przyniósł wojnę w Ukrainie, która również skomplikowana wiele procesów. Zaplanowane dostawy często nie docierały na czas, a tym samym ich dalsza droga była opóźniana.
Błędy przy kompletacji zamówień
Niewłaściwa strategia rozmieszczenia ładunków jest początkiem dalszych problemów z prawidłową kompletacją zamówień. Błędem jest niewyposażenie niektórych magazynów w system zarządzania umożliwiających obsługę przez komputer.
Brak prawidłowej optymalizacji przestrzeni
Sytuacja ciągle się poprawia, ale nadal w wielu obiektach przestrzeń nie jest wykorzystywana w pełnym zakresie. Przedsiębiorcy powinni inwestować przede wszystkim w wyższe regały lub antresole magazynowe.
Prognozy na przyszłość
Pomimo kryzysu gospodarczego oraz ciągle niekończącej się wojnie pomiędzy Rosją a Ukrainą, perspektywy rozwoju dla gospodarki magazynowej nadal są bardzo optymistyczne. Dynamika wprowadzanych zmian nie zwalnia, ale trudno jest obecnie przewidzieć, co tak naprawdę przyniesie 2023 rok. Dużo będzie zależeć od cen paliw. Optymistyczne jest jednak to, że nadal kondycja logistyki magazynowej ma się bardzo dobrze.