Regały archiwalne — czym powinny cechować się regały do archiwum?
Archiwum jest specyficznym miejscem, w którym obsługiwanych jest wiele dokumentów. Ważne jest ich właściwe uporządkowanie, a dedykowane regały archiwalne na pewno w tym pomogą. Sprawdzają się również świetnie w takich miejscach jak kancelaria prawna, biuro księgowe czy korporacja.
Regały do archiwum z regulowanym położeniem półek
Sprawnie funkcjonujące archiwum usprawnia pracę całej instytucji, ogranicza ryzyko zagubienia ważnych dokumentów, a także zapewnia szybkie dotarcie do akt i umów niezbędnych w konkretnych sprawach. Warto dowiedzieć się, czym powinny charakteryzować się idealne regały archiwalne.
Zmiana wysokości umiejscowienia półek jest podstawową funkcją, w jaką powinien być wyposażony każdy regał do archiwum. Umożliwia to na duże zagęszczenie kartonów z dokumentami oraz segregatorów. Nie trzeba ograniczać się jedynie do klasycznych teczek o wymiarach A4, ale także większych.
Na dolnych półkach warto umieszczać ciężkie kartony, aby konstrukcja była stabilna i nie przeważała się w trakcie użytkowania.
Regały archiwalne o wysokiej trwałości
Metal wykorzystywany do produkcji regałów archiwalnych umożliwia uzyskanie konstrukcji odpornej na działanie korozji, a także inne czynniki, takie jak m.in. wilgoć. Gwarantuje to długie i bezpieczne użytkowanie systemów, które przecież muszą znosić dość duże obciążenia.
Regały metalowe do archiwum spełniają również zasady przeciwpożarowe: w przypadku zaprószenia ognia, masz więcej czasu na uratowanie dużej ilości dokumentów.
Regały magazynowe do archiwum odporne na obciążenia
Wybierając regały archiwizacyjne, warto upewnić się, jakie dopuszczalne obciążenie mają półki wchodzące w ich skład. Jest to istotne dla bezpieczeństwa oraz komfortu składowania dokumentów. Standardowo przyjmuję się, że 1m2 dokumentów waży ok. 40 kg. Oczywiście są to ustandaryzowane dane, wiele zależy od gatunku papieru oraz orientacji układania dokumentów.
Regały archiwistyczne mają zwykle dopuszczalne obciążenie od 100 do 650 kg.
Regały archiwalne stacjonarne o wymiarach dopasowanych do potrzeb
Gabaryty regałów do archiwum muszą być dopasowane do dostępnej przestrzeni. Wybierając profesjonalne rozwiązanie, nie ma żadnych problemów z ich montażem, demontażem, a także wykorzystaniem w codziennym użytkowaniu. Łatwa jest także ich konfiguracja i maksymalne zapełnienie przestrzeni.
Nowoczesne regały jezdne do archiwum
Regały przesuwne do archiwum możesz wybrać z napędem elektrycznym lub mechanicznym. Pierwsze rozwiązanie znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie do obsługi są duże gabaryty. Zapewniają odpowiednią ergonomię pracy, szybki dostęp do dokumentów zgromadzonych na półkach. System z napędem mechanicznym umożliwia natomiast maksymalne wykorzystanie przestrzeni i jest możliwość jego dopasowania do potrzeb.
Dzięki nieograniczonym możliwościom archiwizacji, jakie dają regały archiwalne jezdne, praca odbywa się w sprawnych warunkach, bez pomyłek i problemów ze zgromadzeniem dużych partii dokumentów.
Regały archiwalne stacjonarne i dynamiczne z odpowiednią cyrkulacją powietrza
Składowane na regałach dokumenty muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, najważniejszy jest swobodny przepływ powietrza, co ograniczy ryzyko przedostania się do nich wilgoci czy rozwoju pleśni.
Odpowiednia konstrukcja regałów do archiwum powinna uwzględniać odstępy od ścian oraz sufitu. To również jest wymóg prawny wydany na podstawie zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 roku regulujący m.in. sposób prowadzenia archiwum.
Jakie regały metalowe do archiwum warto wybrać?
Regały muszą być przede wszystkim dopasowane do rodzaju składowanych dokumentów. Powinny zapewniać do tego odpowiednie warunki, bez ryzyka uszkodzenia ważnych akt. Możesz wybrać konstrukcje stacjonarne, regały archiwalne jezdne. Warto stawiać na w pełni spersonalizowane rozwiązania, które gwarantują maksymalne wykorzystanie przestrzeni i dostęp do funkcji usprawniających codzienną pracę w archiwum.