Wszystkie aktualności

Składowanie blokowe – jak zagospodarować przestrzeń magazynu bez regałów?

Metoda składowania blokowego jest jedną z podstawowych stosowaną w wielu magazynach. Podpowiadamy, z czym się to wiąże, jakie są wady i zalety składowania blokowego oraz kiedy to rozwiązanie sprawdza się najlepiej.

Składowanie blokowe – definicja

Składowanie blokowe polega na układaniu jednostki ładunkowej jedna na drugiej na posadzce w magazynie. Istotne jest, aby zachować pomiędzy towarami tzw. luzy manipulacyjne, co stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jest możliwość stworzenia bloków 2-3 lub wielorzędowych. W jednym rzędzie może znajdować się kilka jednostek ładunkowych. Ilość dobierana jest do typu składowanych towarów.

Składowanie blokowe – wady i zalety

Zalety składowania blokowego

  • Mniejsze koszty magazynowania – nie ma konieczności zakupu regałów magazynowych, dlatego otwarcie magazynu jest znacznie tańsze.
  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej.
  • Zarządzanie przestrzenią jest bardzo proste. Zmiana miejsca ładunku nie jest problematyczna, można w każdej chwili to zrobić, bez dużego przedsięwzięcia logistycznego.
  • Składowanie blokowe można zorganizować wedle własnego uznania. Jest możliwość dopasowania do potrzeb lokalizacji towarów.
  • Można wynająć lub kupić mniejszy magazyn, jeżeli planuje się system składowania blokowego.

Wady składowania blokowego

  • Jest problem z dostępem do palet znajdujących się najgłębiej.
  • Większe ryzyko wypadków – w związku z tym, że towary są składowane jeden na drugim, ryzyko przypadkowego ześlizgnięcia się towarów jest znacznie większe niż na konwencjonalnych regałach magazynowych.
  • Stan towarów jest zagrożony, jeżeli nie zostaną zachowane odpowiednie luki manipulacyjne lub obsługa asortymentu będzie nieodpowiednia.
  • Ograniczona wysokość składowania – składowanie blokowe w magazynie może odbywać się tylko do pewnej wysokości. Przekraczając limit, konstrukcja staje się niestabilna.

Kiedy najlepiej sprawdza się składowanie blokowe w magazynie?

Najczęściej na składowanie blokowe decydują się klienci, którzy nie posiadają dużej ilości towarów, a chcą je rozmieścić w racjonalny sposób, bez konieczności zakupu regałów magazynowych. Zresztą, w przypadku niektórych rodzajów towarów inwestycja w wyposażenie nie ma zupełnie sensu. Mowa tu przede wszystkim o asortymencie o regularnych kształtach, wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne czy też zapakowanym w skrzynie lub znajdującym się na paletach.

Należy przy tym pamiętać, że nie każdy rodzaj towaru nadaje się do składowania na stosie. Na pewno dyskwalifikowane są przedmioty bardzo delikatne, podatne na uszkodzenia.

Przedsiębiorca, który chce ograniczyć koszty składowania i nie ma środków na zakup regałów magazynowych może jak najbardziej postawić na składowanie blokowe w magazynie, jeżeli tylko pozwala mu na to asortyment.

Składowanie blokowe na regałach paletowych – jak to możliwe?

Choć blokowe składowanie kojarzone jest przede wszystkim z umieszczaniem towarów na posadzce w stosach, wielu dużych przedsiębiorców wykorzystuje regały paletowe, aby w nieco inny sposób wykorzystać ten sposób przechowywania.

Najlepiej do składowania blokowego nadają się:

  • regały przepływowe – palety przemieszczają się w dół po specjalnych rolkach. Obowiązującą zasadą składowania jest tu FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło),
  • regały wjezdne – konstrukcja zbudowana jest z głębokich tuneli i szyn nośnych. Wózki widłowe wjeżdżają do korytarzy, odkładają towar na szyny nośne i wycofują się,
  • regały satelitarne – składają się ze zdalnie sterowanych platform, na których umieszczane są palety. Platforma transportuje je automatycznie na konkretne regały, następnie wraca na początek tunelu i proces powtarza się od nowa.

Jeżeli chcesz wykorzystać składowanie blokowe w magazynie, ale w nieco bardziej zorganizowany sposób, masz taką możliwość. Wybierz odpowiednie rodzaje regałów. Przechowywanie towarów na posadzce ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy magazyn obsługuje wyłącznie ograniczony asortyment, przy tym odporny na uszkodzenia mechaniczne. 

Składowanie Blokowe - Czym Jest I Kiedy Warto Je Wdrożyć? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź