Wszystkie aktualności

Budowa regału magazynowego – podstawy

Najpopularniejszym systemem składowania w Polsce są regały rzędowe. Wyróżniają się ramową konstrukcją, możliwością dodawania kolejnych poziomów, a także szerokim wyborem akcesoriów uzupełniających. Zapewniają bezpieczne składowanie ładunków.

Budowa regału magazynowego – podstawowe informacje

Regały magazynowe są produkowane z taśm stalowych o szerokości i grubości umożliwiającej pracę z różnymi typami ładunków, czyli europaletami, skrzyniami, beczkami, nietypowymi opakowaniami i wieloma innymi.

Konstrukcja jest pokrywana lakierem proszkowym, który zwiększa trwałość powłoki i wydłuża żywotność całego systemu. Poszczególne elementy są malowane wyróżniającymi się kolorami, co ułatwia obsługę i zwiększa bezpieczeństwo w magazynie.

Regały magazynowe z łatwością można dostosować do indywidualnych potrzeb, ze względu na szeroki wybór elementów o różnych wymiarach. Ogólnodostępne rozwiązania pozwalają na stworzenie w magazynie układu intralogistycznego, co wiąże się z niskimi kosztami.

Ramy metalowe regału

Podstawowy element budowy regału magazynowego. Składa się z poprzeczek i słupków połączonych ze sobą śrubami. Słupy wykonane z blachy o grubości od 2 do 2,5 mm są wzbogacone o perforacje, dzięki którym możliwy jest bezproblemowy montaż belek (blacha ocynkowana o grubości 1,5 mm).

Belki regału

Belki powstają z blachy ocynkowanej o grubości 1,5 mm. Umożliwiają przenoszenie dużych obciążeń – to właśnie na nich składowany jest ładunek. Ich zakończeniem są konektory z 3 lub 4 zaczepami. Połączenie belki ze słupem powinno zostać wykonane w taki sposób, aby możliwy był łatwy montaż i demontaż konstrukcji. Prawidłowo wykonane belki zapewniają wytrzymałość całego systemu składowania i zwiększają jego sztywność.

Stopy regału

Pozwalają rozłożyć obciążenie na większą powierzchnię, a także zapewniają skuteczne przytwierdzenie konstrukcji do podłoża. Stopy dostępne są w rozmiarze od 140 do 180 mm, mocuje się je przy użyciu dwóch kotew.

Elementy dodatkowe, o które budowa regału może zostać wzbogacona

Solidnie przygotowany regał magazynowy zapewnia bezpieczne składowanie ładunków. Można konstrukcję wzbogacić o wyposażenie dodatkowe zwiększające elastyczność systemu i bezpieczną obsługę jednostek ładunkowych:

  • ochraniacze słupa – ograniczają ryzyko uszkodzenia konstrukcji w wyniku uderzenia. Wykonuje się je z blachy lub tworzywa. Mają wysokość od 400 do 600 mm;
  • boczny panel ochronny – występuje jako siatka montowana na ramie. Zabezpiecza pracę personelu;
  • ogranicznik palet – kontroluje pracę wózków wysokiego składowania. Pozwala uniknąć zbyt głębokiego wysunięcia palety z regału;
  • belki ochraniacza – montuje się je przy skrajnej ramie systemu w celu zabezpieczenia całej konstrukcji;
  • podstawy na szpule i bębny – mocuje się za pomocą trzpienia na ramie. Zapewniają wydajne składowanie ładunków;
  • osiatkowanie tylne – mocowane za pomocą śrub i nakrętek. Personel jest zabezpieczony przed wysunięciem się całej palety;
  • oznaczenie regałów magazynowych – spełnia funkcję informacyjną, wspiera bezpieczną realizację działań operacyjnych;
  • belki poprzeczne – umożliwiają bezpieczne składowanie ładunków znajdujących się paletach;
  • podest do beczek – umożliwia bezpieczne składowanie towarów cylindrycznych, profile regałowe mają rozstaw uzależniony od średnicy składowanego walca;
  • półki siatkowe – przydatne podczas składowania drobnych ładunków;
  • belki schodowe – wzmacniają konstrukcję, w momencie, gdy ładunek ma być składowany na płycie wiórowej. Ilość belek dobiera się do ciężaru ładunku;
  • belki płaskie – przypominają standardową belkę, a spełniają tę samą funkcję co belki schodowe;
  • wypełnienie z płyty wiórowej – alternatywa dla regałów półkowych. Ma grubość od 18 do 38 mm.

Dopasowane do potrzeb regały magazynowe

Uniwersalność, jaką wykazują się regały magazynowe pozwala na ich bezproblemowe dopasowanie do potrzeb. Warto stworzyć projekt, który ułatwi realizację operacji logistycznych i sprawi, że magazyn będzie funkcjonował w profesjonalny sposób.

Budowa Regału Magazynowego – Podstawy zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź