Co zmienią regały push-back w Twoim magazynie?
Nowoczesny wymiar logistyki prezentują regały push-back. Czym się charakteryzują? Dlaczego warto wprowadzić je do magazynu?
Najważniejszą cechą regałów push-back jest bardzo sprawna obsługa towarów, uzyskana dzięki skróconemu czasu potrzebnemu do odłożenia i pobrania palet.
Co warto wiedzieć o regałach push-back?
Załadunek i rozładunek w przypadku regałów push-back odbywa się z jednej strony. Pierwsza paleta jest umieszczana na pierwszej pozycji w kanale, a następnie kolejna popycha ją i dzięki temu zmienia się jej pozycja. Proces powtarzany jest aż do zapełnienia całego poziomu. Właściciele magazynów doceniają regały push-back przede wszystkim za maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej. System sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie poziom rotacji jest średni, gdzie na jednej jednostce magazynowej znajduje się minimum dwie palety
Co istotne, regały push-back charakteryzują się niezależnymi poziomami składowania. Sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie konieczne jest przechowywanie wielu pozycji asortymentowych znajdujących się na niewielkiej liczbie palet.
Najczęściej regały push-back stosowane są jako instalacja uzupełniająca standardowe regały magazynowe. Można je również połączyć z regałami przepływowymi.
Dwa rodzaje regałów push-back
Możesz wybrać regały push-back z:
- wózkami – daje możliwość składowania od 2 do 4 palet na głębokość. Palety układane są na wózkach, które przesuwają się wzdłuż szyn,
- rolkami – działają tak samo jak regały z wózkami, z tą różnicą, że wózek oraz szyny zostały zastąpione rolkami. Ten typ regałów pozwala na magazynowanie nawet 6 palet na głębokość.
Oba typy regałów push-back obsługuje się stosując metodę LIFO (Last in – Fist out). Różnią się jednak sposobem wprowadzania palet do korytarza ładunkowego:
- push-back z wózkami – palety pobierane są po stronie szerokiej,
- push-back z rolkami – palety pobierane są po stronie wąskiej.
Co zyskasz decydując się na regały push-back?
- Znakomite wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej, praktycznie do maksimum.
- Towary są składowane na kilku poziomach, a nie jest do tego wymagany duży obszar załadunkowo-wyładunkowy. Nie ma podziału na strefę załadunkową i wyładunkową. Daje to możliwość minimalizacji powierzchni korytarzy.
- Mała awaryjność, ze względu na niewielką liczbę elementów ruchomych. Nie występują dzięki temu nieprzewidziane koszty eksploatacyjne
Regały na lata
Decydując się na regały push-back robisz bardzo dobrą inwestycję na lata. Wszystko dzięki wykonaniu z wysokiej jakości materiałów, jak i ograniczeniu ilości ruchomych elementów do minimum. Dzięki temu, że niewiele jest elementów, które mogłyby ulec awarii, nie ma żadnych problemów z ich obsługą.
Regały push-back można stworzyć na zamówienie, dlatego ich wymiary mogą być dopasowane do potrzeb użytkowników. Dokupić można do nich dodatkowe akcesoria, takie jak m.in. osłony czołowe czy półki siatkowe. Wszystkie te elementy podnoszą funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo użytkowania regałów.