Wszystkie aktualności

Lokalizacja magazynu – jak wpływa na wydajność i koszty?

Lokalizacja magazynu jest jednym z kluczowych aspektów decydujących o powodzeniu inwestycji. Konieczna jest bardzo dokładna analiza, a także uwzględnienie czynników takich, jak wielkość firmy oraz przyjęty system dystrybucji. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić i prowadzić działalność odnoszącą sukcesy.

Wybierając lokalizację magazynu trzeba wziąć pod uwagę:

  • ilość produktów do magazynowania,
  • lokalizację kontrahentów,
  • dotychczasowe koszty pracy, magazynowania oraz transportu,
  • działania konkurencji.

Kryteria lokalizacji centrów logistycznych

Zaawansowane zarządzanie magazynem polega na podejmowaniu przemyślanych decyzji, popartych wcześniejszymi analizami. Dziś do dyspozycji przedsiębiorców jest m.in. system WMS, który podpowiada najkorzystniejsze rozwiązania, pozwala przeanalizować każdy czynnik lokalizacji magazynu, który może mieć wpływ na Twoją działalność.

  1. Dostępność – należy wybrać na lokalizację magazynu takie miejsce, do którego będą miały łatwy dostęp osoby go zaopatrujące, jak i klienci, którzy samodzielnie chcą odebrać towar.
  2. Koszty – wynajem magazynu wiąże się z określonymi wydatkami finansowymi. Musisz opłacić czynsz, media, jak i ponieść inne koszty związane z obsługą obiektu. Dobierz rozwiązanie, które nie obciąża zbytnio finansów firmy, a daje możliwość prowadzenia profesjonalnej działalności gospodarczej.
  3. Wielkość – obszar, jak i sam budynek muszą być dostosowane do ilości obsługiwanych towarów.
  4. Warunki składowania – magazyn musi być wyposażony w ogrzewanie, wentylację oraz klimatyzację. Dzięki temu towary będą miały zapewnione odpowiednie warunki do składowania.
  5. Dostępność transportu – lokalizacja magazynu nie powinna stwarzać problemów logistycznych dla samochodów ciężarowych i innych pojazdów zajmujących się transportem towarów.
  6. Usługi dodatkowe – najlepiej, aby lokalizacja magazyn znajdowała się w obrębie firm świadczących usługi serwisowe oraz techniczne. W razie potrzeby można skorzystać z ich pomocy.
  7. Bezpieczeństwo – magazyn powinien mieć solidne zabezpieczenia przed kradzieżą oraz pozostałymi zagrożeniami.

Lokalizacja magazynów dostosowana do potrzeb przedsiębiorców

Inne potrzeby, jeżeli chodzi o obiekt magazynowy mają przedsiębiorcy działający lokalnie, a zupełnie inne dystrybuujący towary na rynki zagraniczne. Firmy lokalne zwykle nie potrzebują dużej przestrzeni magazynowej, ponieważ rotacja towarów jest w nich bardzo duża, praktycznie natychmiastowa. Nie liczy się tu wielkość, ale dogodny dojazd i niewielka odległość od klienta docelowego. Umożliwia to ograniczenie kosztów transportu i pozwala na szybką realizację zamówienia.

Im większa jest firma, tym jej potrzeby automatycznie rosną. Rozwijający się przedsiębiorcy zwykle szukają obiektów z rozbudowaną infrastrukturą, chcą mieć dostęp do innowacyjnych rozwiązań i ten czynnik lokalizacji magazynu jest dla nich kluczowy.

Jeżeli przedsiębiorca współpracuje przede wszystkim z kontrahentami zagranicznymi, zwykle wybiera obiekty zlokalizowane w pobliżu dróg szybkiego ruchu, autostrad, portów lotniczych czy linii kolejowych. Taki układ pozwala zmniejszyć koszty i umożliwia terminową realizację usług. Współpracując z kontrahentami ze wschodu, lokalizacja magazynu powinna znajdować się na wschodzie Polski. W przypadku dystrybucji towarów na rynki europejskie, lepszą lokalizacją będzie zachód naszego kraju.

Lokalizacja magazynu a pracownicy

Wygodny dojazd dla pracowników również powinien mieć znaczenie przy decyzji o wyborze lokalizacji magazynu. Należy zorientować się, jak wygląda rynek pracy w okolicy, czy uda się zgromadzić odpowiednią kadrę umożliwiającą sprawne realizowanie procesów logistycznych. Musisz również wiedzieć, że koszty pracy w dużych aglomeracjach są znacznie wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Warto zorientować się, czy do wybranej lokalizacji pracownik będzie miał dogodny dojazd.

Kryteria lokalizacji centrów logistycznych – podsumowanie

Należy wybrać taką lokalizację magazynu, która umożliwia optymalizację kosztów, jak i wpływa pozytywnie na wydajność procesów logistycznych. Jest to ważne z punktu widzenia przyjętej strategii zarządzania magazynem. 

Lokalizacja Magazynu – Jak Wpływa Na Wydajność I Koszty? zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź