Regał ramowy – definicja, charakterystyka, zastosowanie
Regały magazynowe umożliwiają składowanie towarów na wielu poziomach. Ich obsługa możliwa jest ręcznie lub przy użyciu urządzeń wspomagających, m.in. wózków widłowych. Biorąc pod uwagę budowę, regały magazynowe stałe dzielimy na ramowe oraz wspornikowe. Dziś skupimy się na specyfice tych pierwszych, poznamy ich budowę oraz możliwe wykorzystanie w przestrzeni magazynowej.
Regał ramowy – definicja
Regał ramowy to konstrukcja zdecydowanie najczęściej wykorzystywana w różnego typu magazynach, składająca się ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych. Elementy te są połączone stężeniami. Cała konstrukcja tworzy układ ramowy, stąd jej nazwa. Regały ramowe mogą być wykorzystywane m.in. do składowania plastikowych pojemników z różnego typu asortymentem, ale również palet z lekkim oraz średnio ciężkimi towarami.
Regały stałe ramowe – podział ze względu na przestrzeń do przechowywania towarów
Regały ramowe stałe należą do najczęściej wykorzystywanych konstrukcji w przestrzeni magazynowej. Umożliwiają składowanie zróżnicowanego asortymentu, w sposób wygodny i bezpieczny. Można je podzielić ze względu na budowę. Wyróżnia się:
Regały ramowe półkowe
Konstrukcja składa się z poprzeczek nośnych, do których przymocowywane są półki. Regał ramowy półkowy sprawdza się przy składowaniu towarów o niewielkich gabarytach i niższej wadze.
Półki wykonywane są m.in. z płyty drewnopodobnej, siatki lub blaszanych paneli. Do ich obsługi nie są wymagane wózki widłowe, zazwyczaj magazyn z takimi konstrukcjami nastawiony jest na obsługę ręczną. Najczęściej znajdują zastosowanie w małych magazynach, warsztatach oraz na zapleczach sklepów.
Regały ramowe bezpółkowe
Inna nazwa to regał paletowy ramowy. Składa się z poziomych belek (trawersów). Umożliwia to składowanie palet z towarem m.in. europalet oraz palet przemysłowych.
Regały paletowe typu ramowego są najczęściej wykorzystywanym typem regałów ramowych. Umożliwiają bezpieczne przechowywanie dużych partii towarów, a ich zakup nie wiąże się z dużymi kosztami. Eksploatacja odbywa się w bezproblemowy sposób, zwykle przez wiele lat. Wystarczy jedynie regularnie wykonywać przeglądy i uważać przy obsłudze za pomocą wózków widłowych.
Regał paletowy ramowy tworzy stabilny i sztywny system, którego układ jest poziomy. Dostęp do każdej jednostki ładunkowej jest bezpośredni, a obowiązującą zasadą jest FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło.
Do obsługi regałów paletowych, ze względu na duże gabaryty, wykorzystywane są wózki widłowe lub suwnice.
Regały ramowe bezpółkowo-półkowe
Decydując się na ten regał, otrzymujesz dwa w jednym. W jednej części jednostki ładunkowe składowane są na poprzeczkach nośnych, a w drugiej na półkach. Obsługa regałów również jest podzielona na ręczną oraz przy użyciu sprzętu mechanicznego, w zależności od gabarytów.
Regały stałe ramowe przepływowe
Jest to specyficzny rodzaj regału magazynowego, który umożliwia przemieszczanie składowanego towaru bezpośrednio na nim. Odbywa się to z pomocą specjalnych rolek. Obowiązuje tu zasada FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).
Regały ramowe a bezpieczeństwo
W związku z tym, że regały stałe ramowe są najczęściej wykorzystywane w wielu typach magazynów, dużą uwagę przywiązuje się do zasad bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ każda awaria powoduje zakłócenia w normalnej pracy obiektu, może opóźnić przyjmowanie i wydawanie towarów, a więc cały łańcuch dostaw.
Stosując stosowne oznaczenia w postaci tablic informujących o nośności konstrukcji regałowych, a także dbając o szkolenia operatorów wózków widłowych, można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.