Wszystkie aktualności

Regały satelitarne – definicja, zastosowanie, sposoby magazynowania

Regały satelitarne, czyli półautomatyczny system składowania blokowego palet to rozwiązanie, które najczęściej wykorzystywane jest, gdy kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie kubatury obiektu. Palety w regałach przemieszczają się za pomocą zdalnego sterowania. Regał satelitarny jest obsługiwany przez wózki samojezdne, zaprojektowane przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Oferuje pełną automatyzację procesów logistycznych i obsługę na najwyższym poziomie.

Regał satelitarny – definicja, podstawowe informacje

Regał satelitarny, czyli Pallet Shuttle to ekonomiczny sposób automatycznego magazynowania. Wyróżnia się korzystnym współczynnikiem poniesionych nakładów względem wydajności. Palety są obsługiwane przez wózek elektryczny poruszający się po szynach wewnątrz kanałów towarowych. Z pomocą urządzenia transportu bliskiego operator wprowadza wózek Pallet Shuttle na regał i steruje nim przy pomocy tabletu.

System Pallet Shuttle zwiększa pojemność magazynu, usprawnia tempo wyjścia oraz wejścia towarów, a także pozwala na obsługę większej ilości jednostek magazynowych. System można wybrać w pełni zautomatyzowanej wersji będącej kombinacją wózków Pallet Shuttle i układnic lub w połączeniu z wózkami wahadłowymi.

Gdzie zastosowanie znajdują regały satelitarne?

Regały satelitarne są dostosowane do potrzeb firm obsługujących towary o bardzo dużym zagęszczeniu i prowadzących obiekty o wysokiej wydajności pracy. Pozwalają zwiększyć pojemność magazynu przy jednoczesnym uproszczeniu podstawowych procesów logistycznych.

Satelitarne konstrukcje świetnie wypełniają magazyny z dużą ilością palet na jednostkę magazynową. W każdym kanale można składować ładunki z innymi towarami. Sprawdzają się także w obiektach o bardzo dużej rotacji asortymentu, jak i w miejscach, gdzie wymagana jest kontrolowana temperatura składowania. Pozwala to znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną.

Regały satelitarne wybierane są również chętnie to obiektów obsługujących towary sezonowe. Pozwalają na błyskawiczną obsługę w szczytowym momencie, gdy asortymentu jest naprawdę bardzo dużo. Wypełniają także w skuteczny sposób magazyny buforowe znajdujące zastosowanie w zakładach produkcyjnych.

Warto zdecydować się na satelitarne regały w każdym magazynie wymagającym optymalizacji przestrzeni. Można dzięki nim maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową.

Zalety regałów satelitarnych

Systemy satelitarne można skonfigurować w taki sposób, aby zastosować metodę składowania LIFO lub FIFO, w zależności od rodzaju obsługiwanego asortymentu. Wśród pozostałych zalet konstrukcji wymienić można:

  • oszczędność czasu i zwiększenie wydajności – wózek widłowy nie wjeżdża w głąb regału. Konstrukcje są obsługiwane przez wózek satelitarny szybko wykonujący polecenia. Zwiększa to cykl realizowanych na godzinę operacji w zakresie załadunku i rozładunku;
  • oszczędność miejsca – głębokość kanałów towarowych może wynieść nawet do 60 metrów. Luzy pomiędzy poziomami składowania są minimalne, co pozwala na duże zagęszczenie ładunków;
  • ograniczenie kosztów – instalacja magazynowa zajmuje mniejszą powierzchnię, przy jednoczesnym wygospodarowaniu dużej ilości miejsc do składowania towarów. Jeżeli wymagane jest kontrolowanie temperatury, regały satelitarne umożliwiają oszczędności w zakresie zużycia energii, jak i wydatni ponoszone na ogrzewanie;
  • łatwe użytkowanie – każda z funkcji uruchamiana jest z poziomu tabletu z intuicyjnym interfejsem użytkownika;
  • bezpieczna obsługa – dzięki temu, że wózki widłowe nie wjeżdżają do korytarzy, minimalizowane jest ryzyko wypadków oraz uszkodzenia konstrukcji regałowych.

Regały satelitarne – podsumowanie

Regały satelitarne fantastycznie sprawdzają się w obiektach o dużym zagęszczeniu towarów oraz o zwiększonej ich rotacji. Projektowane rozwiązania maksymalnie wykorzystują przestrzeń magazynową, pozwalają obniżać koszty eksploatacje i zarządzać magazynem w sposób bezpieczny.

Regały Satelitarne – Definicja, Zastosowanie, Sposoby Magazynowania zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź