Wszystkie aktualności

Regały magazynowe a ergonomia pracy

Efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej jest obecnie najistotniejsze, gdy popyt na obiekty magazynowe rośnie wraz z popularnością branży e-commerce. Dobór odpowiednich systemów regałowych poprawia wydajność pracy i pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową.

Planowanie przestrzeni magazynowej z uwzględnieniem konstrukcji statycznych i dynamicznych

Regały magazynowe stanowią niezbędne wyposażenie obiektu, w którym składowane są towary. Muszą być nie tylko bezpieczne i stabilne, ale także ergonomiczne, co znacząco wpływa na efektywność wykonywanych przez pracowników obowiązków.

Regały statyczne są konstrukcjami stałymi, przytwierdzanymi do podłoża lub ścian, w celu zapewnienia ich odpowiedniej stabilności. Zapewniają niezbędną przestrzeń do składowania towarów, a udostępnione korytarze umożliwiają dostęp do nich przez obsługę. Do wyboru są regały półkowe, paletowe i wspornikowe.

Regały dynamiczne wyróżniają się mobilnością dającą możliwość wykorzystania całej kubatury obiektu. Eliminowane są tu korytarze transportowe, co znacząco zwiększa przestrzeń do składowania towarów. Elementy jezdne zatopione w posadzce gwarantują sprawne zarządzanie zasobami. Bardzo dobrze działają w takiej konfiguracji regały w systemie Just in Time.

Ergonomia w magazynie opiera się przede wszystkim na korzystaniu z rozwiązań ułatwiających przechowywanie. Używając konstrukcji najwyższej jakości, często tworzonych na wymiar, można osiągnąć najlepsze rezultaty.

Regały magazynowe a bezpieczeństwo pracowników

Bezpieczeństwo jest priorytetem w zarządzaniu każdym magazynem. Kontrola jakości regałów magazynowych znacząco ogranicza ryzyko wypadków oraz występowania awarii. Warto wzbogacić obiekt o dodatkowe wyposażenie, za sprawą którego optymalizacja przestrzeni magazynowej będzie skuteczna, bezbłędna i efektywna. Wszyscy pracownicy muszą mieć możliwość wykonywania obowiązków w bezpiecznych przestrzeniach.

W magazynie ergonomicznym wszystkie rozwiązania muszą być dopasowane do potrzeb, należy zadbać o odpowiednią wielkość pomieszczeń, zastosować właściwy układ magazynu i pamiętać, aby montaż i demontaż regałów magazynowych odbywały się zgodnie z zaleceniami producenta. Ograniczy to ryzyko przestojów spowodowanych koniecznością wprowadzenia poprawek.

Regały magazynowe a ergonomia pracy

Automatyzacja to hasło, które ściśle jest powiązane z regałami i ergonomią pracy w magazynie. Nowoczesne obiekty spełniające wymagania prawne dotyczące ergonomii w magazynie muszą działać w oparciu o innowacyjne technologie. Tylko wtedy są w stanie realizować zadania na czas, efektywnie i skutecznie.

Podstawą funkcjonowania jest informatyczny system magazynowy WMS, który kontroluje wiele procesów zachodzących w obiekcie. Sugeruje właściwe rozmieszczanie zapasów na półkach, pozwala dotrzeć do korytarza, w którym znajduje się określony produkt, a co więcej wspomaga całą kompletację.

Cyfrowe zarządzanie magazynem, jak i profesjonalny dobór regałów magazynowych do magazynowanych towarów to kluczowe kwestie, o które należy zadbać dbając o ergonomię pracy.

Im mniej zagrożeń, tym większa wydajność pracy w magazynie

Organizacja magazynu zgodnie z nowoczesnymi zasadami zarządzania umożliwia zwiększenie wydajności pracy i bezpieczeństwa, a to przekłada się na unikanie groźnych wypadków. Obiekt logistyczny powinien w pierwszej kolejności dbać o higienę pracy i bezpieczeństwo pracowników. Wykorzystując automatyczne systemy składowania można ten cel osiągnąć.

Temat ergonomii i właściwego wykorzystania regałów magazynowych jest bardzo obszerny. Kluczowe jest podjęcie odpowiedniej decyzji w zakresie zaprojektowania magazynu, wykorzystania dopasowanego do potrzeb układu i skompletowania profesjonalnego wyposażenia. Zadania te wykonane poprawnie umożliwiają prowadzenie działalności opartej o wydajność i niezawodność.

Podążając za najnowszymi trendami, dopasowując się do wymagań rynkowych w zakresie logistyki magazynowej, można skonfigurować nowoczesny magazyn realizujący aktualne potrzeby klientów. Systemy magazynowe są dziś bardzo przyjazne i proste w zarządzaniu, co pozwala na bezproblemowe ich wdrażanie. 

Regały Magazynowe A Ergonomia Pracy zdjęcie nr 1
Sklep
Sprawdź naszą ofertę. Sprawdź